Na pohrebe Solejmáního vypukla tlačenica, desiatky ľudí prišli o život (video)

Správy Svet

7.1.2020 (Webnoviny.sk) – Na pohrebe iránskeho generála Kásema Solejmáního vypukla v utorok tlačenica, počas ktorej zomrelo 35 ľudí a 48 ďalších utrpelo zranenia. Informovala o tom štátna televízia. Podľa správy tlačenica vypukla počas procesie v Kermáne, Solejmáního domovskom meste.

Zábery zachytávajú ľudí ležiacich na ceste bez známok života, ďalších ako kričia a snažia sa im pomôcť. Iránska televízia zverejnila počet obetí vo svojej online správe bez udania zdroja týchto informácií. Na smútočnej procesii v iránskom hlavnom meste Teherán sa v pondelok zúčastnilo vyše milión ľudí.

Solejmání zahynul v piatok pri útoku dronom, keď opúšťal letisko v irackej metropole Bagdad. Operáciu nariadil americký prezident Donald Trump. Generál bol v Iráne považovaný za druhého najmocnejšieho muža, Američania ho však vnímali ako teroristu a hrozbu pre svojich vojakov v regióne.

Zabitie Solejmáního kritizovali mnohí americkí a západní analytici a znalci problematiky Blízkeho východu. Irán za jeho smrť sľubuje odvetu, zatiaľ však neoznámil, ako bude postupovať.

Viac k témam: pohreb, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – Na pohrebe Solejmáního vypukla tlačenica, desiatky ľudí prišli o život (video) © SITA Všetky práva vyhradené.