Na okresných súdoch počas pandémie výrazne klesol počet pojednávaní, najviac v rodinnej agende

Slovensko Správy

21.3.2021 (Webnoviny.sk) – Na okresných súdoch sa v roku 2020 v hlavných agendách uskutočnilo o vyše 40-tisíc pojednávaní menej než v roku 2019. Najväčší medziročný pokles nastal počas prvej vlny pandémie. Naopak, v lete 2020 sa v hlavných agendách okresných súdov uskutočnilo o 5 200 pojednávaní viac ako rok predtým.

So začínajúcou druhou vlnou začal ich počet opäť klesať. Zhodnotilo to Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR na svojom profile na sociálnej sieti.

Predchádzanie šírenia koronavírusu

Časť neuskutočnených pojednávaní v roku 2020 môže súvisieť s poklesom počtu podaní na súdy či vyššou mierou procesnej efektivity v snahe koncentrovať dokazovanie do menšieho počtu pojednávaní. V prevažnej miere však ide o prípady, keď sa pojednávanie neuskutočnilo v záujme predchádzania šírenia koronavírusu,“ vysvetlilo analytické centrum.

V hlavných agendách okresných súdov medziročne vzrástol počet zrušených pojednávaní v priemere takmer dvojnásobne. Najviac v rodinnej agende (2,4-násobný nárast) a najmenej v civilnej agende (1,7-násobne). V roku 2020 bolo v hlavných agendách zrušených viac ako 54 000 nariadených pojednávaní oproti vyše 28 000 zrušeným pojednávaniam v roku 2019.

Podobný vývoj na krajských súdoch

Ako uviedlo centrum, na krajských súdoch možno pozorovať podobný vývoj, hoci pokles bol o niečo nižší. Krajské súdy štandardne nevykazujú taký vysoký počet pojednávaní ako okresné, preto sa počet uskutočnených pojednávaní v hlavných agendách krajských súdov medziročne znížil „len“ o 3 900, z viac ako 27 100 na vyše 23 200.

Odklady pojednávaní sa podľa centra nevyhnutne prejavia v dĺžke súdnych konaní. „Výzvou pre nasledujúce obdobie preto bude prispôsobiť postup v konaní tak, aby sa čo najviac priblížil rámcom práva na prerokovanie veci v primeranej lehote pred pandémiou,“ uzavrelo centrum.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na okresných súdoch počas pandémie výrazne klesol počet pojednávaní, najviac v rodinnej agende © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *