Na horách platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva, rozmiestnenie snehu je pre vietor veľmi nepravidelné

Slovensko Správy

29.1.2022 (Webnoviny.sk) – Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň. Vplyvom veľmi silného vetra a sneženia sa na mnohých svahoch vytvorili nestabilné snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti. Nový sneh nie je dostatočne zviazaný so staršou vrstvou snehu.

Uvoľniť lavínu na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení. Taktiež je možný zosuv spontánnych doskových lavín. Lavínové nebezpečenstvo je vplyvom vetra priestorovo veľmi variabilné. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Hranatozrnný sneh

Hlavným lavínovým problémom ostáva vetrom previaty sneh, ktorý je rozmiestnený veľmi nepravidelne. Väčšina snehu je previata na južné a juhovýchodné svahy, kde sa nachádzajú snehové vankúše a dosky rôznej tvrdosti. Problematické sú skôr tienisté svahy na severnej strane pohorí, najmä na hornej hranici lesa.

Priľnavosť novej vrstvy snehu na starom podklade je slabá – medzi vrstvami sa vplyvom nízkych teplôt vytvoril hranatozrnný sneh. Na strmých svahoch, často v miestach prudkej zmeny terénu, je možné uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení. Tendencia lavínového nebezpečenstva je počas dňa zotrvalá, v nedeľu opäť stúpajúca.

Rozmiestnenie snehu je nepravidelné

Počas aktuálneho sneženia (piatok/sobota) sa očakáva 10 – 25 cm nového snehu, najviac v Západných Tatrách a v Malej Fatre. Rozmiestnenie snehu je vplyvom vetra veľmi nepravidelné. Posledné periódy sneženia boli sprevádzané víchricou, preto sa v teréne striedajú miesta s novým naviatym snehom (miestami aj viac ako 50 centimetrov) a tvrdým až ľadovým povrchom starého snehu.

Južné a juhovýchodné svahy majú snehu nepomerne viac ako vetrom vydraté S, SZ svahy. Veľké množstvo snehu je taktiež v dolinách, v pásme lesa. Vo vyšších, vetrom exponovaných polohách je povrch snehovej pokrývky tvorený starým zľadovateným snehom. Na severných stranách pohorí, v miestach kde je nový sneh, sa medzi vrstvami nachádza nestabilná vrstva hranatozrnného snehu.

Viac k témam: Lavínové nebezpečenstvo, Lavíny, Počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – Na horách platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva, rozmiestnenie snehu je pre vietor veľmi nepravidelné © SITA Všetky práva vyhradené.