Na doživotie odsúdený vrah Ján sa chce po takmer troch desaťročiach dostať na slobodu

Slovensko Správy

11.12.2019 (Webnoviny.sk) – Na doživotie odsúdený vrah Ján M. chce ísť po takmer troch desaťročiach za mrežami na slobodu. Okresný súd v Trnave bude o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie rozhodovať 9. januára 2020. Molnár bol spoločne s Ľuborom M. odsúdený za vraždu Holanďanky Gabrielly Widdershovenovej – Groenovej z augusta 1990. K udalosti došlo v Rakúsku, jej manžela zviazali, ťažko zranili a vyhodili z auta. Ján a Ľubor boli prvými odsúdenými na doživotie na Slovensku po roku 1989.

Žiadosť stiahol

Dnes 77-ročný Ján M. žiadal o podmienečné prepustenie už pred tromi rokmi. Súd mal rozhodovať v prísne stráženom väzení v Leopoldove, na začiatku verejného zasadnutia však odsúdený svoju žiadosť stiahol.

Ďalšej jeho žiadosti súd nevyhovel, lebo neboli splnené materiálne podmienky pre jeho podmienečné prepustenie.

Podmienečné prepustenie

Trestný zákon po 25 rokoch za mrežami a po splnení stanovených podmienok pripúšťa možnosť prepustenia na slobodu aj v prípade odsúdených na doživotie. Súdy v prípade žiadostí odsúdených o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody posudzujú splnenie formálnych a materiálnych podmienok.

Splnenie materiálnych podmienok znamená, že odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností preukázal polepšenie a dá sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život.

Zdroj: Webnoviny.sk – Na doživotie odsúdený vrah Ján sa chce po takmer troch desaťročiach dostať na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.