Mjanmarská líderka Su Ťij si v Haagu vypočula obvinenia voči jej krajine z genocídy Rohingov

Správy Svet

10.12.2019 (Webnoviny.sk) – Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij reprezentuje svoju krajinu na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ), kde ju bude brániť pred obvineniami z genocídy. Nositeľka Nobelovej ceny mieru si v utorok v Haagu vypočula obvinenia, podľa ktorých sa Mjanmarsko dopustilo zločinov voči moslimskej menšine Rohingov.

Su Ťij, kedysi považovaná za ikonu demokracie a ľudských práv, bude pritom hájiť tú istú armádu, ktorá ju roky držala v domácom väzení. Žalobu na Mjanmarsko podala v mene Organizácie islamskej spolupráce (OIC) Gambia.

Su Ťij bude hovoriť na súde v stredu v rámci počiatočného trojdňového pojednávania. Finálny verdikt o genocíde však môže byť ešte na roky vzdialený.

Armáda krajiny čelí obvineniam z hromadného znásilňovania, zabíjania a podpaľovania domov počas protipovstaleckej kampane, ktorú spustila na západe Mjanmarska v auguste 2017 po útokoch povstalcov. Násilnosti prinútili viac než 700-tisíc moslimských Rohingov, aby vyhľadali útočisko v susednom Bangladéši.

Prevažne budhistické Mjanmarsko ostro odmieta, že by sa dopustilo organizovaného porušovania ľudských práv a tvrdí, že len bojuje proti hrozbe extrémizmu.

Viac k témam: genocída, ICJ Medzinárodný súdny dvor, Rohingovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Mjanmarská líderka Su Ťij si v Haagu vypočula obvinenia voči jej krajine z genocídy Rohingov © SITA Všetky práva vyhradené.