Ministerka kultúry sľubuje posilnenie novinárov, s Čekovským chce bojovať aj proti hoaxom

Slovensko Správy

21.4.2020 (Webnoviny.sk) – Predseda výboru Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá Kristián Čekovský a ministerka kultúry Natália Milánová (obaja OĽaNO) sľubujú posilnenie postavenia verejnoprávnych médií, novinárov či boj proti hoaxom a dezinformáciám. Čekovský to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní výboru, na ktorom sa zúčastnila aj ministerka kultúry.

Zvýšia slobodu práce novinárov

Slovensko sa v rebríčku slobody tlače podľa jeho slov prepadlo z 12. miesta v roku 2016 na 33. v tomto roku. Ako informujú Reportéri bez hraníc, v porovnaní s minulým rokom si však o dve miesta polepšilo.

S ministerkou kultúry preto majú ambíciu prijať také opatrenia, aby krajina patrila medzi štáty, ktoré majú najlepšiu slobodu tlače. „Posilníme postavenie novinárov a zvýšime slobodu ich práce. Chceme taktiež bojovať proti hoaxom a dezinformáciám či prísnejšie regulovať sociálne siete. Dôležité je zabezpečiť, aby boli naše verejnoprávne médiá, či už je to RTVS alebo TASR, nezávislé a kvalitné,“ priblížil Čekovský.

Prehodnotenie voľby riaditeľa RTVS

V tejto súvislosti sa preto podľa jeho slov budú zaoberať ich stabilnejším financovaním. „Prehodnotíme taktiež spôsob voľby generálneho riaditeľa RTVS tak, aby bola voľba čo najviac apolitická, teda aby to nebol nominant konkrétnej politickej strany, ale aby to bola voľba odborná so zapojením verejnosti,“ ozrejmil predseda kultúrneho výboru.

Ministerka kultúry Milanová doplnila, že kultúra na Slovensku musí byť životaschopná, sebavedomá a nezávislá. Medzi hlavné priority, ktoré sú súčasťou aj programového vyhlásenia vlády, zaradila aj podporu kultúrno-kreatívneho priemyslu v regiónoch či podporu knižníc, múzeí a galérií. „Za týmto účelom bude rezort kultúry užšie spolupracovať s ministerstvom školstva,“ uzavrela ministerka.

Viac k témam: médiá, Národná rada SR, novinári, sloboda tlače
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka kultúry sľubuje posilnenie novinárov, s Čekovským chce bojovať aj proti hoaxom © SITA Všetky práva vyhradené.