Minister obrany Jaroslav Naď plánuje skontrolovať projekty a pripraviť nové plány modernizácie armády v rámci finančných možností

Slovensko Správy

19.4.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR bude v tomto volebnom období určite vymieňať radary. Ostatné projekty musia mať reálny základ a oporu v rozpočte. Pre agentúru SITA to uviedol v rozhovore šéf rezortu Jaroslav Naď (OĽaNO), podľa ktorého sa budú všetky plány prehodnocovať v súvislosti s aktuálnou pandémiou koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus 

Minister plánuje všetky projekty skontrolovať a pripraviť nové plány, ktoré spustia armádnu modernizáciu v takej výške, v akej si ju bude môcť rezort dovoliť.

Predošlé vedenie ministerstva najskôr zrušilo medzinárodný tender a následne vybralo radary z Izraela cez tamojšiu vládu za sumu do 155 miliónov eur. Proces však neodsúhlasil bývalý kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Ťažké rozpočtové časy

Poviem to tak, že som realista a viem, že nás čakajú ťažké rozpočtové časy. Na jednej strane bol schválený predchádzajúcou vládou rozpočet, ktorý bol však skutočne nereálny. Dnes je zrejmé, že ochorenie Covid-19 bude mať následky a príde k ďalším škrtom výdavkov. Budeme preto robiť také opatrenia, ktoré nastavia projekty na základe reálnych podkladov,“ uviedol Naď.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Aj napriek viacerým úsporným opatreniam zostáva výmena radarov medzi najdôležitejšími prioritami. Podľa Naďa sa vymenia ešte počas tohto volebného obdobia.

Čakajú dlhé roky

Bude to potrebné vymeniť, o tom niet pochýb, ale tiež je tu otázka, akým spôsobom sa to spraví. Projekt znovu otvoríme a budem sa pýtať vojakov, čo reálne potrebujú, povieme si, aké sú možnosti, urobíme medzinárodný tender a vyberieme dodávateľa radarov,“ povedal Naď.

Vojaci čakajú na výmenu techniky v tejto oblasti dlhé roky. Prvú súťaž vypísal ešte za svojho pôsobenia minister za stranu Smer- sociálna demokracia (Smer-SD) Martin Glváč (2012-2016, pozn. SITA). Predošlé vedenie zo Slovenskej národnej strany (SNS) však tender zrušilo a informovalo, že radary vyberie cez dohodu s príslušnou vládou výrobcu.

Nové pravidlá

Z viacerých ponúk vybrali národniari radary z Izraela. Okrem radarových systémov sa mala výrazne obmeniť aj kolesová technika. Projekty transportérov 8×8 aj 4×4 však nedostali napokon súhlas vlády.

Oba tendre preveroval aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Naď chce preto nastaviť nové pravidlá, ktoré rozbehnú armádnu modernizáciu len do takej výšky, v akej si to bude môcť rezort dovoliť. Za transportéry napríklad plánovala SNS zaplatiť viac ako 1,2 miliardy eur.

Projekty, na ktoré by sa mali dať stámilióny eur a navyše boli pripravené netransparentne, čo potvrdil aj ÚVO, budeme musieť zmeniť. Nemôžeme si, jednoducho, dovoliť navrhnúť nejaký veľký nákup, pretože by sa to nedalo zaplatiť,“ uzavrel minister.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, radary
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister obrany Jaroslav Naď plánuje skontrolovať projekty a pripraviť nové plány modernizácie armády v rámci finančných možností © SITA Všetky práva vyhradené.