Minister Gajdoš ocenil vojakov za pomoc po výbuchu bytového domu v Prešove (foto)

Slovensko Správy

3.1.2020 (Webnoviny.sk) – Pamätnou medailou ocenil v piatok minister obrany Peter Gajdoš (SNS) profesionálnych vojakov za pomoc pri prácach po výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, celkovo zatiaľ na miesto tragédie nasadili viac ako 880 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR), 27 vojenských policajtov a 61 kusov prepravnej techniky. Pomáhať budú až do odvolania.

Pomoc v krízových situáciách

Šéf rezortu obrany pri tejto príležitosti poďakoval vojakom a vojenským policajtom za prácu pri odstraňovaní následkov tejto tragickej udalosti, ako aj zabezpečení a strážení postihnutej oblasti.

„Ich nasadenie je reálnym dôkazom, že OS SR sú tu pre občanov kedykoľvek pripravené pomáhať v krízových situáciách,“ zdôraznil v piatok v Prešove minister Gajdoš. Zároveň vyjadril vďačnosť aj vojenským psychológom a duchovným, ktorí poskytovali psychologickú podporu v krízovom centre.

Bezprostredne po výbuchu vojaci pomáhali s evakuáciou obyvateľov, presunom ranených a sprístupňovali cestu záchranárskym zložkám. Podieľali sa tiež na distribúcii humanitárnej pomoci.

Hliadkovanie a zabezpečenie priestoru

V súčasnosti zabezpečujú v súčinnosti s Policajným zborom SR hliadkovanie a zabezpečenie priestoru likvidačných prác. Na mieste výbuchu sa v službách striedali príslušníci práporu CSS, ISTAR a tiež Vrtuľníkového krídla Prešov a Vojenskej polície.

„Na mieste plnili úlohy v zmysle pokynov veliteľa zásahu z hasičského a záchranného zboru. Následne pomáhali s hliadkovaním a strážením, podľa požiadaviek krízového štábu, a to, samozrejme, aj počas vianočných a novoročných sviatkov,“ doplnil veliteľ Pozemných síl OS SR Jindřich Joch.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré sa odohralo v piatok 6. decembra, má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Minister Gajdoš ocenil vojakov, ktorí pomáhali po výbuchu plynu v Prešove (fotografie)

Viac k témam: minister obrany SR, Ozbrojené sily SR, Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Gajdoš ocenil vojakov za pomoc po výbuchu bytového domu v Prešove (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.