Matovič predstavil riešenie patovej situácie v parlamente

Slovensko Správy

19.2.2020 (Webnoviny.sk) – Koalícia aj opozícia by mali predložiť návrhy zákonov o trinástych dôchodkoch pre penzistov, dvojnásobné zvýšenie rodinných prídavkov, zrušenie diaľničných známok pre autá do 3,5 tony a Istanbulský dohovor hneď ako prvé body spoločne po parlamentných voľbách.

Takéto východisko z patovej situácie v parlamente predstavil šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič. Národná rada SR nie je totiž schopná pokračovať v rokovaní na mimoriadnej schôdzi.

Blokuje ju šesť poslancov z neparlamentnej koalície Progresívne Slovensko (PS)/ Spolu, ktorí odmietajú opustiť rečnícky pult v rokovacej sále.

„Divadlo“ nikomu nepomôže

„Ak toto budeme teraz robiť Ficovi, tak porazený, ubolený Fico nám to po voľbách vráti stonásobne,“ vyhlásil Matovič s tým, že Fico zablokuje po voľbách parlament na štyri roky.

Na adresu politikov Matovič povedal, aby si všetci dali studenú sprchu, dohodli sa na pomoci ľuďom a nerobili si len predvolebnú kampaň.

„Toto divadlo tu bude až do volieb a nikomu to nepomôže. Ľudia zostanú zhnusení z politiky,“ doplnil šéf OĽaNO.

Podľa Matoviča by sa mali politici po voľbách bez emócií pozrieť do spoločnej kasy, či sú v nej peniaze na navrhované sociálne opatrenia. „Keď budú, hlasujme za a keď nebudú, ľudia musia vydržať,“ dodal.

Schôdza už bola dvakrát odložená

Vláda predložila sociálne opatrenia do parlamentu z iniciatívy Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD) a Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica má štát na to, aby dokázal vládne návrhy finančne pokryť.

Naopak, opozícia namieta, že rozvracajú verejné financie a nie je dôvod, aby sa zákony prijímali narýchlo tesne pred parlamentnými voľbami.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Poslanci PS/Spolu priniesli tortu a zablokovali mimoriadnu schôdzu (fotografie)

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) už dvakrát musel rokovanie schôdze odložiť. Poslanci okolo Miroslava Beblavého však odmietajú rečnícky pult opustiť.

Danko dnes uviedol, že zajtra ráno o 9:00 bude schôdza pokračovať, aj keby sa tam poslanci z PS/Spolu prikovali. Nepovedal však, aké riešenie má na odblokovanie snemovne.

Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič predstavil riešenie patovej situácie v parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.