Macronov vzťah k Rusku prešiel značným obratom, sankcie sú podľa neho nanič

Správy Svet

15.2.2020 (Webnoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron venoval veľkú časť svojho prejavu na dôležitej bezpečnostnej konferencii v Mníchove otázke zlepšovania vzťahov s Ruskom, ktorá je už od januára jeho ústrednou témou.

Vzťah je absolútne neefektívny

Súčasný vzťah Západu k Rusku, ktorý sa vyznačuje odmietaním rokovať, je podľa Macrona „absolútne neefektívny“.

Macron tiež spochybnil efektívnosť sankcií, ktoré západné krajiny postupne prijímali a rozširovali v odvete za ruské obsadenie Krymu, otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Británii a ďalšie kroky Moskvy.

„Sankcie v Rusku nezmenili absolútne nič. Ja vôbec nenavrhujem, aby sme ich zrušili, len to konštatujem,“ vyhlásil Macron v sobotu na Mníchovskej konferencii, podujatí, na ktorom sa každý rok stretáva svetová špička odborníkov z oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti.

Vlastné geopolitické hry?

Macronov vzťah k Moskve prešiel v posledných mesiacoch značným obratom, keďže v minulosti bol francúzsky prezident k súčasnému ruskému režimu veľmi kritický.

Podľa niektorých analytikov sa takto Macron snaží rozohrávať vlastné geopolitické hry a zaujatím novej pozície voči Rusku sa takticky usiluje posilniť svoju úlohu v medzinárodných vzťahoch.

„Myslím si, že je vážnou chybou dištancovať sa od časti Európy (Ruska – pozn. SITA) len preto, že s ňou úplne nesúhlasíme,“ vyhlásil napríklad začiatkom februára pred študentmi Jagellonskej univerzity vo Varšave. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky nemeckej mediálnej spoločnosti Deutsche Welle.

Viac k témam: francúzsky prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Macronov vzťah k Rusku prešiel značným obratom, sankcie sú podľa neho nanič © SITA Všetky práva vyhradené.