Ľudskoprávny výbor podporil návrh vlády na odvolanie Pötheovej pre incident s videom Kočnera a Trnku

Slovensko Správy

28.4.2020 (Webnoviny.sk) – Ľudskoprávny výbor parlamentu súhlasil s návrhom vlády na odvolanie Sone Pötheovej z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov SR. Výbor zároveň odporučil parlamentu, aby ju z funkcie odvolal. Na sociálnej sieti o tom informoval člen výboru Ondrej Dostál (SaS).

Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre ľudské práva a národnostné menšiny schválil minulý týždeň uznesenie, ktorým odporučil vláde, aby predložila parlamentu návrh na odvolanie Pőtheovej.

Dôvodom bolo porušenie povinnosti nezávislosti pri výkone funkcie. Následne vláda v nedeľu 26. apríla schválila návrh na odvolanie predsedníčky úradu.

Problém týkajúci sa Pőtheovej vznikol po tom, čo Úrad na ochranu osobných údajov SR žiadal od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku pod hrozbou pokuty informáciu o tom, kto mu poskytol video, na ktorom sa podnikateľ Marian Kočner a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka rozprávajú o kauze Gorila. Predsedníčka úradu Pőtheová v minulosti spolupracovala s obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom.

Spis s názvom Gorila zverejnil na internete anonym v závere roka 2011. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Holúbek v ňom opisuje odposluchy zo stretnutí v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa údajne v rokoch 2005 a 2006 schádzali viacerí verejní funkcionári z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Viac k témam: Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudskoprávny výbor podporil návrh vlády na odvolanie Pötheovej pre incident s videom Kočnera a Trnku © SITA Všetky práva vyhradené.