Lídrom Demokratickej strany v parlamentných voľbách je Rajtár, Kiššová nekandiduje

Slovensko Správy

26.11.2019 (Webnoviny.sk) – Ak pôjde Demokratická strana (DS) do budúcoročných parlamentných volieb samostatne, volebným lídrom bude Jozef Rajtár. Oznámil to na utorkovej tlačovej konferencii. Z druhého miesta bude kandidovať súčasný predseda strany Michal Kravčík, tretie miesto obsadí Natália Blahová.

Kiššová, ktorá pôvodne mala byť volebnou líderkou strany, napokon vo voľbách z osobných dôvodov kandidovať nebude. Naďalej však ostáva podpredsedníčkou a členkou predsedníctva DS.

Janíček upozornil na Jankovskú

Predstavitelia DS hovoria, že sú pripravení kandidovať samostatne, zároveň však rokujú s Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami (OĽaNO) Igora Matoviča o zaradení sa na ich kandidátku.

V prvej desiatke kandidátky sú ďalší dvaja bývalí členovia strany Sloboda a Solidarita (SaS), konkrétne Ľubomír Galko, ktorý plánuje kandidovať zo štvrtého miesta a Miroslav Ivan nachádzajúci sa na piatom mieste kandidačnej listiny.

Na kandidátke je aj trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček, ktorý je známy svojím konfliktným vzťahom s bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou.

Janíček upozornil na to, že Jankovská ešte ako trenčianska sudkyňa v roku 2002 rozhodla v prospech vtedajšieho mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho.

Zmena pomerov

„Chceme, aby došlo k zmene pomerov, aby štát prestala riadiť mafia a oligarchia. Chceme, aby sa politici prestali zaoberať sami sebou, ale aby riešili problémy našej krajiny a jej obyvateľov,“ uviedol na tlačovke volebný líder strany Rajtár.

Galko zároveň priblížil, že v DS sú pripravení na plne samostatný postup, no zároveň aj na zmysluplnú spoluprácu s inými demokratickými stranami.

Najďalej podľa jeho slov pokročili v rokovaniach s hnutím OĽaNO, v ktorých chcú pokračovať. Práve nového volebného lídra Rajtára spolu s Blahovou a Galkom však podľa pondelkového vyhlásenia DS hnutie OĽaNO na kandidátke mať nechcelo. „Okrem SaS sme rokovali so všetkými opozičnými stranami, no žiadna z nich nemala záujem o predvolebné spojenie s našou stranou,“ vyhlásil Galko.

Odídenci z SaS

Deviati bývalí členovia Demokratického jadra strany Sloboda a Solidarita (SaS) 17. októbra oznámili, že sa spájajú s Demokratickou stranou (DS).

Konkrétne do DS vstúpili Jana Kiššová, Natália Blahová, Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda, Radoslav Pavelka, Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková a Jakub Nedoba.

Skupina opustila SaS po sporoch s predsedom SaS Richardom Sulíkom. Preferencie DS dosiahli v poslednom prieskume agentúry Focus 0,3 percenta. Hnutia a politické strany musia podať kandidačnú listinu do 1. decembra. Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Lídrom Demokratickej strany v parlamentných voľbách je Rajtár, Kiššová nekandiduje © SITA Všetky práva vyhradené.