Lídri jedenástich krajín sa dohodli na dodržiavaní zbrojného embarga a úplnom prímerí v Líbyi

Správy Svet

19.1.2020 (Webnoviny.sk) – Účastníci summitu o ukončení konfliktu v Líbyi, ktorý sa uskutočnil v nedeľu v Berlíne, sa dohodli na dodržiavaní zbrojného embarga, zastavení ďalšej vojenskej podpory pre bojujúce strany a presadzovaní úplného prímeria.

Po zhruba štvorhodinovej medzinárodnej konferencii to oznámili predstavitelia Nemecka a Organizácie Spojených národov (OSN).

„Vedeli sme, že musíme uspieť v tom, aby všetky strany, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom spojené s líbyjským konfliktom, hovorili jedným hlasom… pretože potom strany v Líbyi pochopia, že existuje len nevojenská cesta k riešeniu. Tu sme tento výsledok dosiahli,“ vyjadrila sa nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá v kancelárskom sídle hostila lídrov z 11 krajín, ktoré majú spojenie s konfliktom.

Prísnejšie embargo

Na schôdzi sa okrem iných zúčastnili ruský prezident Vladimir Putin, jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdogan, francúzsky prezident Emmanuel Macron, taliansky premiér Giuseppe Conte, predseda britskej vlády Boris Johnson a americký minister zahraničia Mike Pompeo.

V Berlíne boli aj lídri líbyjských bojujúcich strán, premiér vlády národnej jednoty Fájiz Sarrádž a generál samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar, no nezúčastnili sa na rokovaniach.

Merkelová uviedla, že sa účastníci konferencie zhodli, že chcú „rešpektovať zbrojné embargo a že zbrojné embargo bude na rozdiel od minulosti prísnejšie kontrolované“. Výsledky konferencie by mala podporiť Bezpečnostná rada OSN.

Nemecká kancelárka okrem toho uviedla, že Sarrádž a Haftar menovali po päť členov do vojenského výboru, ktorí ich budú reprezentovať na rokovaniach o trvalejšom prímerí. Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že výbor zvolajú do Ženevy v nadchádzajúcich dňoch.

Odvrátili riziko eskalácie

Nemecká kancelárka zároveň oznámila, že účastníci summitu súhlasili, že pred stretnutím výboru nebudú poskytovať ďalšiu podporu pre bojujúce strany v Líbyi a „zastavia operácie, kým bude trvať prímerie“. Ako tiež dodala, účastníci konferencie sa budú naďalej pravidelne stretávať, aby zabezpečili, že proces pokračuje, aby „ľudia v Líbyi mali svoje právo na pokojný život“.

Podľa Guterresa berlínska konferencia uspela v tom, že odvrátila „riziko naozajstnej regionálnej eskalácie“. Generálny tajomník OSN zdôraznil naliehavosť udržania prímeria a povedal, že všetci účastníci sa zaviazali „vyvinúť tlak na strany s cieľom dosiahnuť úplné prímerie“.

Štáty, ktoré v nepozvali na summit, sa budú môcť zúčastniť na budúcich stretnutiach štyroch výborov zaoberajúcich sa rôznymi aspektmi krízy v Líbyi, medzi ktoré patria vojenské otázky a hospodárstvo, povedal nemecký minister zahraničia Heiko Maas. „Vieme, že sa práca ešte len začala,“ dodal a pochválil „ducha spolupráce“, ktorého v Berlíne videl.

Líbya upadla do chaosu po povstaní, ktoré v roku 2011 pripravilo o moc aj život diktátora Muammara Kaddáfího. V súčasnosti je rozdelená medzi dve konkurenčné administratívy, ktoré podporujú rôzne krajiny. Sarrádžova vláda, ktorú uznáva OSN, má sídlo v Tripolise. Administratíva podporovaná Haftarovými silami sídli na východe.

Viac k témam: konflikt v Líbyi, summit
Zdroj: Webnoviny.sk – Lídri jedenástich krajín sa dohodli na dodržiavaní zbrojného embarga a úplnom prímerí v Líbyi © SITA Všetky práva vyhradené.