Lajčák sa rozlúčil so svojím postom, ministerstvo dočasne povedú Sulík s Klusom

Slovensko Správy

21.3.2020 (Webnoviny.sk) – Richard Sulík a Martin Klus (obaja SaS) budú riadenie rezortu zahraničných vecí zatiaľ konzultovať nadiaľku s budúcim ministrom Ivanom Korčokom (nom. SaS). Ten sa totiž momentálne nachádza v Spojených štátoch amerických.

Uviedli to na sobotňajšom brífingu krátko po tom, ako im odovzdal rezort jeho bývalý šéf Miroslav Lajčák. Ten zdôraznil, že je pripravený pomôcť, ak to bude potrebné.

Zabezpečená kontinuita

Druhou štátnou tajomníčkou ministerstva bude Ingrid Brocková, ktorá momentálne pôsobí ako stála predstaviteľka Slovenska pri OECD v Paríži.

„Myslím si, že kontinuita je zabezpečená. Sme naozaj v situácii, kedy je dôležité, aby občania nepocítili, že došlo k nejakej zmene. Prajem obidvom pánom veľa úspechov a môžu aj naďalej počítať s mojou podporou, pokiaľ budú cítiť potrebu,“ povedal Lajčák pri odovzdávaní úradu.

Podľa neho sa odovzdávanie ministerstva uskutočnilo priateľsky a dôstojne, povedal, že s Klusom a Sulíkom sa stretli už v piatok 20. marca. Exšéf rezortu nechcel komentovať svoju ďalšiu budúcnosť, uviedol však, že bude pôsobiť v medzinárodnej diplomacii.

Prioritou je repatriácia

Sulík konštatoval, že ministerstvo povedie, len pokiaľ sa nevráti Korčok zo Spojených štátov amerických, kde doteraz pôsobil ako veľvyslanec.

„Budem sa zúčastňovať dvoch pravidelných porád, ktoré sú v priebehu týždňa a sám budem minimálne raz denne navštevovať ministerstvo,“ uviedol.

V najbližšej dobe bude mať MZV jedného štátneho tajomníka a bude ním Martin Klus. Druhou štátnou tajomníčkou bude Ingrid Brocková, ktorá momentálne pôsobí ako stála predstaviteľka Slovenska pri OECD v Paríži.

„Najdôležitejšou vecou je repatriácia slovenských občanov, ktorých je v zahraničí vyše 3 000, čiže všetku silu a energiu budeme venovať tomu,“ povedal Sulík s tým, že veľmi dôležité bude aj obstarávanie zdravotníckych pomôcok, na ktoré sa ministerstvo sústredí.

Žiadne personálne zmeny

Predseda SaS tiež dodal, že neplánuje robiť žiadne personálne zmeny. „Toto ministerstvo má svojich a veľmi kvalitných úradníkov,“ uzavrel.

Nový štátny tajomník Klus doplnil, že s budúcim ministrom Korčokom bude v kontakte na hodinovej báze.

„Čokoľvek, čo bude na ministerstve potrebné, bude odkonzultované spolu s ním a zastupujúcim ministrom, takže keď príde na Slovensko, máme v pláne začať spoločné telekonferenčné hovory a bude riadiť ministerstvo on,“ vysvetlil.

Miroslav Lajčák pôsobil na pozícii ministra zahraničných vecí súhrnne vo viacerých vládach viac ako desať rokov. V minulosti bol zvolený aj za predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, čo je najvyššia funkcia v medzinárodnej diplomacii, v akej občan Slovenska pôsobil.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk – Lajčák sa rozlúčil so svojím postom, ministerstvo dočasne povedú Sulík s Klusom © SITA Všetky práva vyhradené.