Krejčí vidí problém v nedostatku zdravotníckeho materiálu, na koronavírus sme neboli pripravení

Slovensko Správy

12.3.2020 (Webnoviny.sk) – Najväčší problém v súvislosti s novým koronavírusom vidí Marek Krajčí v tom, že sme neboli dostatočne materiálne pripravení. Pravdepodobne budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí to uviedol po rokovaní Ústredného krízového štábu.

Viac o téme: Koronavírus

Žiadny zdravotný systém na svete podľa neho nie je dostatočne pripravený na to, čo sa teraz v niektorých krajinách deje. „Nemali sme dostatok ochranných prostriedkov a testov. Mnohé opatrenia, ktoré by sa dali robiť radikálnejšie, sa nedajú, nemáme na to vybavenie. Nemalo sa dovoliť z nášho letiska odletieť do Číny s ochrannými prostriedkami, keď sme vedeli, že Štátne hmotné rezervy nimi nedisponujú,“ uviedol.

Ako Krajčí konštatoval, bol by za to, aby sa testovalo viac, testov však nie je dostatok. V nemocniciach je podľa neho najdôležitejšie zastaviť všetky výkony, ktoré nie sú nevyhnutné, aby sa nemocnice uvoľnili na nápor ľudí, ktorí budú mať závažné príznaky. „Treba to robiť múdro a strategicky,“ dodal.

Ako informoval, rozprával sa aj s riaditeľkou Univerzitnej nemocnice Bratislava Renátou Vandriakovou, aby mali dostatok kvalitne izolovaných nemocničných traktov, pavilónov, izieb a oddelení, aby mohli týchto ľudí liečiť a zachraňovať ich životy.

Ako informoval, prístrojov na pľúcnu ventiláciu je momentálne k dispozícii približne tisíc, dokúpiť by sa malo ešte približne 10 percent. Ak bude rozmer epidémie podobný ako v Taliansku, nebude to podľa neho stačiť. „Ak všetci budeme zodpovední, a čo najmenej obmedzíme nástup epidémie u nás, budeme sa modliť, aby to stačilo,“ uzavrel.

Viac k témam: Koronavírus, zdravotnícke pomôcky
Zdroj: Webnoviny.sk – Krejčí vidí problém v nedostatku zdravotníckeho materiálu, na koronavírus sme neboli pripravení © SITA Všetky práva vyhradené.