Kráľovná Alžbeta v tradičnom príhovore zdôraznila potrebu odpúšťať

Správy Svet

26.12.2019 (Webnoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II. v tradičnom prednahratom vianočnom príhovore, ktorý v stredu popoludní vysielali v Británii a krajinách Commonwealthu, zdôraznila potrebu odpúšťania a zmierenia. Najdlhšie vládnuca britská panovníčka zároveň pripustila, že uplynulý rok bol náročný.

Hovoriac o želaní nasledovať príklad Ježiša Krista, skonštatovala, že „cesta, samozrejme, nie je vždy hladká, a tento rok bola mnohokrát dosť hrboľatá, ale malými krokmi môžeme zmeniť svet“.

Komplikovaný odchod Británie z EÚ

Kráľovná hovorila aj o obetiach, ktoré priniesla generácia II. svetovej vojny a vzdala úctu vojakom a britským záchranárom.

Pripomínajúc 75. výročie Dňa D a oslobodenia Európy od nacistov, poznamenala, že v súčasnosti svet čelí iným problémom a spomenula klimatické zmeny. „Výzvy, ktorým dnes čelia ľudia, môžu byť odlišné ako tie, ktorým čelila moja generácia, no zasiahlo ma, ako nové generácie dali podobný zmysel problémom ako sú ochrana životného prostredia a naša klíma,“ skonštatovala.

Jej slová o hrboľatej ceste ľudia spájajú s komplikovaným odchodom Británie z Európskej únie a tiež s problémami v kráľovskej rodine.

Bohoslužba v Kostole svätej Márie Magdalény

Kráľovná sa tiež v stredu spolu s najbližšou rodinou zúčastnila na bohoslužbe v Kostole svätej Márie Magdalény neďaleko jej sídla Sandringham, kde trávi Vianoce.

Po prvý raz ju tam sprevádzali aj vnúčatá, šesťročný princ George a štvorročná princezná Charlotte, najstaršie deti princa Williama a jeho manželky Kate. Ich najmladší, ročný syn princ Louis zostal doma. George a Charlotte prišli do kostola spolu s rodičmi a popri nich kráčal ich starý otec, princ Charles.

Kráľovná prišla autom spolu s Charlesovou manželkou Camillou. Jej manžel, princ Philip, ktorého len v utorok prepustili z nemocnice, zostal doma. Deväťdesiatosemročného vojvodu z Edinburghu v piatok ráno previezli zo Sandringhamu do King Edward VII’s Hospital v Londýne, kde si ho nechali pár dní na pozorovaní a na preliečenie už existujúcich zdravotných problémov. Jeho hospitalizácia bola plánovaná.

Princ Harry s manželkou Meghan a ich sedemmesačným synom Archiem trávia sviatky v Kanade s Meghaninou matkou Doriou Ragland.

Viac k témam: príhovor, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk – Kráľovná Alžbeta v tradičnom príhovore zdôraznila potrebu odpúšťať © SITA Všetky práva vyhradené.