Kráľovná Alžbeta II. sa mimoriadne prihovorila k národu (video)

Správy Svet

6.4.2020 (Webnoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II. sa v nedeľu večer v súvislosti s koronavírusom prihovorila národu, ktorý vyzvala, aby bol jednotný.

„V minulosti sme čelili rôznym výzvam, no táto je iná. Tentoraz sa spájame so všetkými národmi sveta v spoločnom úsilí, využívame pritom obrovské pokroky vedy a inštinktívny súcit k uzdraveniu. Uspejeme, a tento úspech bude patriť každému z nás,“ vyjadrila sa vo videu z hradu Windsor.

Spolu toto ochorenie porazíme

Poďakovanie smerovala najmä zdravotníkom, vojakom a ďalším členom bezpečnostných a záchranných zložiek, ale aj všetkým obyvateľom Británie.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Koronavírus vo Veľkej Británii

„Som si istá, že sa národ ku mne pripojí a ubezpečí vás, že si ceníme to, čo robíte a každá hodina vašej náročnej práce nás posúva bližšie k návratu k normálnemu životu. Takisto sa chcem poďakovať tým, ktorí zostávate doma a pomáhate tak chrániť zraniteľných a mnohým rodinám ušetríte bolesť, ktorú už mnohí zažívajú zo straty svojich blízkych. Spolu toto ochorenie porazíme. Chcem vás ubezpečiť, že ak zostaneme jednotní a odhodlaní, prekonáme to,“ vyhlásila. „Tí, ktorí prídu po nás, si povedia, že Briti z tejto generácie boli rovnako silní ako ostatní,“ dodala.

Lepšie dni sa vrátia

Deväťdesiattriročná panovníčka adresovala národu počas svojej vlády špeciálne príhovory len štyri razy. V roku 1991 pre vojnu v Perzskom zálive, v roku 1997 pred pohrebom princeznej Diany, v roku 2002 po smrti jej matky a v roku 2012 pri príležitosti 60 rokov na tróne.

„Pripomína mi to môj úplne prvý rozhlasový príhovor z roku 1940, počas ktorého mi pomáhala aj moja sestra. Ako deti sme sa z hradu Windsor prihovorili deťom, ktoré evakuovali z ich rodín a poslali preč, do bezpečia. V súčasnosti mnohí z nás pocítia, aké je to byť odlúčení od svojich milovaných. Teraz, takisto ako aj vtedy, v hĺbke cítime, že je to správne,“ uviedla.

„Lepšie dni sa vrátia. Opäť budeme s našimi priateľmi, opäť budeme s našimi rodinami, opäť sa stretneme,“ vyhlásila kráľovná.

Viac k témam: Koronavírus, Koronavírus COVID-19 vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk – Kráľovná Alžbeta II. sa mimoriadne prihovorila k národu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.