Kosovo a Albánsko budú bojkotovať odovzdávanie Nobelovej ceny, protestujú proti oceneniu Handkeho

Správy Svet

9.12.2019 (Webnoviny.sk) – Kosovo a Albánsko budú bojkotovať utorkové odovzdávanie Nobelovej ceny za literatúru, aby tak protestovali proti oceneniu rakúskeho spisovateľa Petra Handkeho, ktorého obe krajiny spájajú s vojnou v bývalej Juhoslávii.

Handke bol oponentom leteckých útokov NATO proti Srbsku počas vojny v Kosove koncom 90. rokov, spochybňoval genocídu v Srebrenici a v roku 2006 rečnil aj na pohrebe bývalého srbského lídra Slobodana Miloševiča.

Kosovo bolo súčasťou Srbska, keď NATO v roku 1999 zasiahlo proti juhoslovanskej armáde a prinútilo srbské vojenské a polovojenské jednotky k ústupu z Kosova. Medzinárodný tribunál pre bývalú Juhosláviu následne obvinil Miloševiča z genocídy a zločinov proti ľudskosti.

Kosovský minister zahraničia Behgjet Pacolli nariadil v tejto súvislosti veľvyslancovi v Švédsku, aby „bojkotoval ceremóniu“ v Štokholme. Dodal, že „spisovateľ, ktorý podporoval Miloševiča a jeho genocídu v Bosne a Kosove, si nezaslúži Nobelovu cenu„. Zo solidarity s Kosovom sa na ceremónii nezúčastní ani albánsky veľvyslanec.

Viac k témam: Nobelova cena za literatúru
Zdroj: Webnoviny.sk – Kosovo a Albánsko budú bojkotovať odovzdávanie Nobelovej ceny, protestujú proti oceneniu Handkeho © SITA Všetky práva vyhradené.