Kontrolóri sa zamerali na vína, zistili niekoľko nedostatkov v kvalite či pri označení

Slovensko Správy

8.3.2020 (Webnoviny.sk) – Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka vykonala Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) kontrolu kvality, označovania a zdravotnej neškodnosti vína. Celkovo bolo vykonaných 129 kontrol, niekoľko nedostatkov bolo zistených v nesprávnom označení či pri chýbajúcich údajoch na etiketách. Nekvalita sa objavila pri víne z Maďarska. Informovala o tom ŠVPS.

V januári a februári tohto roka vykonala ŠVPS celkovo 129 kontrol, z toho jedna kontrola bola vo výrobe, 37 kontrol v maloobchodných predajniach sudových vín, 62 kontrol v maloobchodných predajniach, vo veľkoobchodných skladoch jedna kontrola a deväť kontrol v zariadeniach spoločného stravovania. Počas týchto mesiacov bolo vykonaných 19 kontrol pri dovoze vína z tretích krajín.

„Vo vínach hodnotených na mieste počas vykonaných kontrol boli zistené nedostatky v nesprávnom označení pri piatich sudových vínach. Pri dovoze troch šumivých vín z Ukrajiny boli zistené nedostatky v označovaní – označovanie vín malo navodiť mylný dojem o krajine pôvodu (Francúzsko). Pri dovoze fľašovaných vín z Južnej Afriky chýbali povinné údaje na etiketách. V obchodných reťazcoch bolo zistené nesprávne označovanie a nekvalita vín z Maďarska a v jednom prípade zmesi vín z EÚ. Za uvedené nedostatky bude začaté správne konanie, vína budú stiahnuté z predaja a uložený sankčný postih,“ priblížila výsledky kontrol ŠVPS.

Viac k témam: kontrola, ŠVPS SR Štátna veterinárna a potravinová správa SR, víno
Zdroj: Webnoviny.sk – Kontrolóri sa zamerali na vína, zistili niekoľko nedostatkov v kvalite či pri označení © SITA Všetky práva vyhradené.