Koalícia PS/Spolu podáva návrh na konanie voči Richterovi, za letákom ministerstva vidí kampaň

Slovensko Správy

9.1.2020 (Webnoviny.sk) – Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) podáva návrh na konanie voči ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) za zneužívanie letákov na volebnú kampaň Smeru-SD. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková.

Transparency International Slovensko (TIS) 16. decembra minulého roku obvinila ministerstvo práce, že pomáha Smeru-SD s politickou kampaňou tým, že vytlačili a rozposlali vyše dva milióny letákov „Pomáhame ľuďom“.

Pellegrini mal prípad kryť

Leták je podľa organizácie skôr propagáciou Richtera a jeho ministerstva ako informačným dokumentom. Richter v reakcii uviedol, že išlo iba o informovanie občanov, pretože na konci kalendárneho roka prešlo viacero poslaneckých návrhov, ktoré menia viaceré pravidlá.

„Napriek kritike médií a mimovládnych organizácii si minister Richter svoje pochybenie nepriznal a prípad navyše kryl aj jeho stranícky kolega a predseda vlády Peter Pellegrini,“ vyhlásila hovorkyňa koalície.

Ak má podľa PS/Spolu skutočne platiť vláda zákona, potom ani kandidát Smeru nemôže bezprecedentne porušovať základné volebné pravidlá. Toto konanie by podľa nich mali prešetriť tak Výbor pre nezlučiteľnosť funkcii NR SR, ako aj Ministerstvo vnútra SR, ktoré sú povinné konať.

„Dnes preto podávame prostredníctvom Pavla Nechalu a Jozefa Mihála na tieto inštitúcie kvalifikované podnety. Zákon o volebnej kampani totiž zakazuje činnosť iných subjektov na podporu alebo v neprospech politických strán a kandidátov v čase ustanovenom na volebnú kampaň,“ uzavrela Hudáčková.

Minister o letáku informoval

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) pripomenulo, že takýto podnet už v decembri podala TIS a rezort práce v týchto dňoch pošle ministerstvu vnútra oficiálne stanovisko. „Pripomíname, že o samotnej realizácií letáku a jeho distribúcii informoval minister ešte v predstihu na tlačovej konferencií 13. decembra 2019,“ priblížila hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Poznamenala, že rok 2019 bol mimoriadne bohatý najmä na množstvo poslaneckých legislatívnych návrhov, ku ktorým sa nevykonalo medzirezortné pripomienkové konanie a nemohla sa k nemu vyjadriť odborná ani laická verejnosť.

„V týchto prípadoch verejnosť logicky pociťuje aj menšiu mediálnu publicitu týchto tém, ktorá inokedy sprevádza celý legislatívny proces. Preto sa tlačový a komunikačný odbor rozhodol zvýšiť informovanosť verejnosti aj takouto adresnejšou formou a začal pripravovať podklady ku komunikácii už v lete 2019,“ vysvetlila Husárová.

Zneužívanie letáku odmietajú

Aby boli informácie pre verejnosť čo najaktuálnejšie, bolo podľa nej potrebné s finalizáciou počkať, kým budú všetky návrhy zákonov schválené v Národnej rade SR.

„Informačný leták ministerstva má v prvom rade verejnosť informovať o opatreniach, ktoré sú účinné od 1. januára, pričom uvádzame aj dôležité zmeny z roku 2019, respektíve skoršie, ktoré sa však, napríklad vo svojej výške a nastavení vyvíjajú podľa každoročných parametrov a aktuálnych ekonomických prognóz,“ vysvetlila hovorkyňa.

Zdôraznila, že v žiadnom prípade nejde o „volebný“ leták ani zneužívanie letáku na volebnú kampaň strany Smer-SD, keďže strana sa v obsahu nikde nespomína. „Ide o základný a štandardný informačný materiál MPSVR SR ako orgánu štátnej správy, na základe ktorého si každý človek môže priamo vyhľadať aj detailnejšie informácie, ktoré sa ho práve týkajú,“ uzavrela Husárová.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, volebná kampaň
Zdroj: Webnoviny.sk – Koalícia PS/Spolu podáva návrh na konanie voči Richterovi, za letákom ministerstva vidí kampaň © SITA Všetky práva vyhradené.