Kiska chcel vládu bez Kollára, o vstupe Za ľudí do koalície rozhodne predsedníctvo strany

Slovensko Správy

3.3.2020 (Webnoviny.sk) – Andrej Kiska (Za ľudí) chcel vládu bez Borisa Kollára (Sme rodina). Exprezident to povedal pre médiá po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zároveň ale zdôraznil, že si je vedomý zodpovednosti, ktorú jeho strana má voči voličom.

Preto chcú podľa jeho slov zostaviť vládu, ktorá bude mať silný morálny kredit. „Vo štvrtok budeme mať predsedníctvo strany a to rozhodne o našom vstupe do vlády,“ povedal Kiska.

Utorňajšie stretnutie s lídrom vítazného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorovi Matovičovi tak podľa neho bude skôr informatívne. Exprezident vraj nemá žiadne personálne požiadavky a na spoločnom obede s Matovičom sa chce hlavne pýtať, aby mohol informovať predsedníctvo svojej strany.

Podľa Kisku však o vstupe Za ľudí do vlády rozhodne aj to, aký bude mať prístup k hodnotovým otázkam a priamej demokracii. Na predsedníctve strany sa dohodne aj vyjednávací tím strany Za ľudí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Parlamentné voľby 2020 na Slovensku (fotografie)

Podľa oficiálnych výsledkov volieb by koalícia strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí mali 78 kresiel v parlamente. Matovič však chce vládnuť s ústavnou väčšinou, na čo potrebuje Kollárove hnutie Sme rodina.

S ním by mala nová koalícia v parlamente ústavnú väčšinu, a teda 95 kresiel. S Kollárom rokoval Matovič v pondelok 2. marca, s lídrom SaS Richardom Sulíkom to stihol ešte v nedeľu 1. marca. S Kiskom sa stretol v utorok na obed.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, predseda strany Za ľudí, prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Kiska chcel vládu bez Kollára, o vstupe Za ľudí do koalície rozhodne predsedníctvo strany © SITA Všetky práva vyhradené.