Kim Čong-un vyzval armádu a diplomatov, aby pripravili opatrenia na ochranu bezpečnosti krajiny

Správy Svet

30.12.2019 (Webnoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval armádu a diplomatov, aby pripravili bližšie neurčené „aktívne a útočné opatrenia„, ktorých úlohou je ochrániť bezpečnosť a suverenitu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Ako informovala oficiálna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA), v nedeľu počas schôdze Ústredného výboru vládnej Kórejskej strany práce zdôraznil potrebu prijať takéto opatrenia v oblastiach zahraničných vecí, zbrojného priemyslu a ozbrojených síl.

Zvýšenie poľnohospodárskej výroby

Kim zároveň „komplexne a anatomicky analyzoval“ problémy vyplývajúce z budovania štátu a to vrátane štátnej správy a oživenia ekonomiky KĽDR.

Zdôraznil potrebu v krajine primerane urovnať ekonomický systém práce a ustanoviť silnú disciplínu a predstavil úlohy pre okamžitú nápravu vážnej situácie hlavných priemyselných odvetví národného hospodárstva,“ uvádza KCNA.

Severokórejský líder podľa nej zároveň zdôraznil potrebu zvýšenia poľnohospodárskej výroby a vydal pokyny na zlepšenie vedy, vzdelania a verejného zdravia.

Ústupky v jadrových rokovaniach

Plenárne zasadnutie Ústredného výboru, ktoré sa začalo v sobotu a potrvá ešte minimálne jeden deň, sa koná len niekoľko dní predtým, ako vyprší koncoročné ultimátum stanovené Washingtonu, aby ponúkol ústupky v jadrových rokovaniach.

Podľa niektorých pozorovateľov by mohla KĽDR využiť konferenciu na oznámenie, že odstupuje od rokovaní a ruší moratórium na testy jadrových zbraní. KCNA vo svojich správach nespomínala žiadne rozhodnutia alebo vyjadrenia Kima týkajúce sa Spojených štátov.

Očakáva sa, že Kim, ktorý varoval pred novou cestou KĽDR, ak bude Washington trvať na sankciách a tlaku, oznámi v stredu počas novoročného prejavu veľké zmeny v politike krajiny.

Zdroj: Webnoviny.sk – Kim Čong-un vyzval armádu a diplomatov, aby pripravili opatrenia na ochranu bezpečnosti krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.