Každý tretí Venezuelčan čelí hladu, množstvo ľudí prežíva len vďaka hľuzám a fazuli

Správy Svet

24.2.2020 (Webnoviny.sk) – Každý tretí obyvateľ Venezuely čelí hladu. V nedeľu o tom informoval Svetový potravinový program (WFP), ktorý v celonárodnom prieskume oslovil 8375 respondentov a zistil, že množstvo ľudí prežíva vďaka hľuzám a fazuli, keďže v dôsledku hyperinflácie sú mnohé platy bezcenné. Štúdiu vykonali na základe pozvania venezuelskej vlády.

Ľudia zažívajú potravinovú neistotu

Celkovo 9,3 milióna ľudí, teda zhruba jedna tretina populácie, zažíva miernu alebo vážnu potravinovú neistotu, čiže si nedokážu zabezpečiť dostatok jedla na uspokojenie základných stravovacích potrieb. Medzi najviac ohrozené patria štáty Delta Amacuro, Amazonas a Falcon.

V rozvinutejších regiónoch čelí potravinovej neistote jeden z piatich obyvateľov.

„Táto správa nám ukazuje vážnosť sociálnej, ekonomickej a politickej krízy v našej krajine,“ uviedol opozičný líder Miguel Pizarro. Vláda sa zatiaľ k výsledkom nevyjadrila.

Problémom je zabezpečiť si jedlo

Prieskum takisto ukázal, že 74 percent rodín znížilo rozmanitosť alebo kvalitu potravín, 60 percent domácností zmenšilo porcie jedál, 33 percent občanov dostáva namiesto výplaty jedlo a 20 percent predáva majetok, aby dokázalo pokryť základné potreby. Najväčší problém však nie je v nedostatku jedla, ale v tom, že je náročné si ho zabezpečiť.

Tridsaťsedem percent ľudí uviedlo, že stratilo prácu pre prudký hospodársky pokles. Krajinu v dôsledku politickej a humanitárnej krízy za uplynulé roky opustilo 4,5 milióna ľudí.

Štúdia tiež zistila, že štyri z desiatich domácností čelia každodennému výpadku vody aj elektriny, čo komplikuje ich životy.

Obhajkyňa ľudských práv Carolina Fernández vyhlásila, že situácia má obrovský dopad na mladú generáciu. „Hovoríme tu o deťoch, ktoré budú mať dlhodobé problémy, pretože nemajú dostatok jedla,“ povedala.

Viac k témam: hlad, humanitárna kríza, hyperinflácia, politická kríza, potravinová neistota
Zdroj: Webnoviny.sk – Každý tretí Venezuelčan čelí hladu, množstvo ľudí prežíva len vďaka hľuzám a fazuli © SITA Všetky práva vyhradené.