Kauza Tipos: Do väzby vzali Jána B. a Miloša P., najvyšší súd vyhovel sťažnosti prokurátora

Slovensko Správy

5.12.2019 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vo štvrtok vzal do väzby bývalých predstaviteľov spoločnosti Tipos Jána B. a Miloša P. Čiastočne tak vyhovel sťažnosti prokurátora proti novembrovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý dvojicu obvinených prepustil na slobodu.

Podľa senátu najvyššieho súdu totiž existuje obava, že by dvojica obvinených mohla ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie súdu je právoplatné, oboch obvinených z pojednávacej miestnosti odviedol Zbor väzenskej a justičnej stráže.

Pranie špinavých peňazí

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici koncom novembra nevyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a nevzal do väzby bývalého riaditeľa národnej lotériovej spoločnosti Tipos Jána B. a exšéfa IT oddelenia Miloša P. Sudca oboch prepustil na slobodu, pretože nezistil existenciu dôvodov väzby.

Prokurátor vtedy podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Oboch stíhajú za trestné činy porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Prokurátor požadoval pre obvinených väzbu z dôvodov, že na slobode by pokračovali v trestnej činnosti, mohli by sa skrývať a ovplyvňovať svedkov.

Vo svojej sťažnosti proti rozhodnutiu prvostupňového súdu argumentoval, že hrozba úteku vyplýva napríklad z toho, že obom obvineným hrozia vysoké tresty. Ján B. takisto podľa neho vlastní nehnuteľnosti v zahraničí, vrátane Maďarska. Poukazoval tiež na to, že obaja môžu pokračovať v trestnej činnosti alebo ovplyvňovať svedkov vzhľadom na svoje väzby v spoločnosti Tipos.

Vzdali sa všetkých funkcií

Obaja obvinení vo štvrtok pred senátom najvyššieho súdu deklarovali svoju nevinu. Zároveň skonštatovali, že sa vzdali všetkých funkcií v spoločnosti Tipos, pričom odvolanie Jána B. z funkcie oznámilo aj ministerstvo financií. Ján B. doplnil, že napriek tomu, že vlastní byt v Maďarsku, riadne preberá poštu na trvalej adrese na Slovensku.

Ich advokáti tiež poukazovali na to, že obaja obvinení sú doposiaľ netrestaní, vyšetrovaná trestná činnosť je ohraničená do roku 2018 aj je viazaná na spoločnosť, kde už dvojica nepôsobí.

V kauze Tipos polícia preveruje, prečo v štátnej akciovke roky fungoval elektronický systém, ktorý umožňoval špekulatívnym hráčom prelievať peniaze na osobné účty. Peniaze si najprv hráči vložili na konto v internetovej herni a bez riadnej hry si ich poslali na osobný účet.

Takýmto spôsobom mohli aj preprať špinavé peniaze, teda legalizovať takzvané príjmy z trestnej činnosti, napríklad z korupcie, predaja drog alebo krádeží. Minulý rok Tipos hromadne zrušil 140 hráčskych kont.

Viac k témam: Tipos, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Kauza Tipos: Do väzby vzali Jána B. a Miloša P., najvyšší súd vyhovel sťažnosti prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.