Karanténne centrá vo Vysokých Tatrách sú plné, zaskočený primátor informoval obyvateľov

Slovensko Správy

26.3.2020 (Webnoviny.sk) – Do karanténnych centier ministerstva vnútra a obrany v meste Vysoké Tatry dorazilo v sobotu 194 Slovákov z Nemecka a z Holandska. Do hotela Granit v Tatranských Zruboch umiestnili do povinnej karantény 98 Slovákov, do zariadenia Kremenec v Tatranskej Lomnici 49 a do centra účelových zariadení na Štrbskom Plese 47 ľudí.

Informovali domácich obyvateľov

Počas soboty zasadal mimoriadne krízový štáb mesta s cieľom informovania domácich obyvateľov. „Chápeme, že ľuďom treba pomôcť, že si musíme vzájomne vypomáhať, ale myslím si, že sme o tom mali vedieť vopred. Aby sme vedeli informovať našich obyvateľov, ako aj tých niekoľko ľudí, ktorí sa tu ešte v Tatrách pohybujú v liečebných zariadeniach,“ vysvetlil domácim primátor mesta Ján Mokoš.

Viac o téme: Koronavírus

Mimoriadny oznam aj prvé informácie poskytol krízový štáb občanom čo najskôr. Zamestnanci s mestskou políciou, poslanci či dobrovoľníci umiestnili na bytové domy oznam o umiestnení Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia do karantény. Informácie sa dostali k obyvateľom aj prostredníctvom SMS a dostupné boli aj na webovej stránke či facebookovom profile primátora.

„Keď sme sa dozvedeli, že sem majú priviezť autobusmi ľudí zo zahraničia, tak sme v Tatranských Zruboch spolu s dvoma ženami z mesta a políciou obehli tu bývajúcich ľudí a informovali sme ich o tom. Stihli sme to, keďže ide o malú mestskú časť,“ uviedol primátor.

Zariadenia počas 24 hodín denne strážia vojaci a polícia. Obyvatelia v karanténne majú zakázané vychádzať zo zariadenia a rovnako sa do zariadenia nedostane nik zvonku.

V meste je takmer tisíc seniorov

Začiatkom týždňa by mali absolvovať testy, ktoré určia ich ďalšie smerovanie. Ak sa u nich testovaním nepotvrdí vírus, budú umiestnení do povinnej domácej karantény. Predpokladá sa, že voľné miesta obsadia ďalšími Slovákmi vracajúcimi sa zo zahraničia.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Boli sme zaskočení, pretože nás nik neinformoval. Odhliadnuc od toho musím apelovať na obyvateľov, aby boli pokojní a neobávali sa. V tejto situácii buďme zodpovední, chráňme seba a ostatných a pomáhajme si,“ prosí primátor Ján Mokoš.

Samospráva kúpila rúška a svojpomocne ich šijú aj domáci, distribuovať ich budú v najbližších dňoch, a to najmä dôchodcom nad 65 rokov. V meste je takmer tisíc seniorov v takomto veku a práve im sa snaží samospráva podať pomocnú ruku.

„Zároveň však sme našim obyvateľom už v začiatkoch šírenia ochorenia ponúkli možnosť obrátiť sa na samosprávu. Prosím obyvateľov, aby boli obzvlášť opatrní, všímali si svojich najbližších doma, susedov a navzájom si pomáhali,“ dodal Mokoš.

Viac k témam: karanténa, karanténna stanica, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Karanténne centrá vo Vysokých Tatrách sú plné, zaskočený primátor informoval obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.