Kanada si uctila obete pádu ukrajinského Boeingu, tragédia sa podľa Trudeaua nemala stať

Správy Svet

13.1.2020 (Webnoviny.sk) – V kanadskom Edmontone sa v nedeľu uskutočnila spomienka na obete havárie ukrajinského lietadla, ktoré minulý týždeň zostrelili v Iráne. Premiér Justin Trudeau povedal, že bolo preňho bolestné počúvať príbehy príbuzných 57 Kanaďanov, ktorí útok neprežili.

Otázky nezostanú nezodpovedané

Podľa vlastných slov sa dozvedel, že mnohí prišli do Kanady hľadať nové príležitosti pre svoje rodiny, ktoré však teraz zachvátil žiaľ a pobúrenie. Trudeau im prisľúbil, že ich otázky nezostanú nezodpovedané.

“Táto tragédia sa nikdy nemala stať. Nepoľavíme, kým nedostaneme odpovede. Nepoľavíme, kým nedosiahneme spravodlivosť a vyvodenie zodpovednosti,” vyhlásil.

Za pád lietadla môže ľudská chyba

Irán v sobotu ráno priznal, že ukrajinské lietadlo zostrelila iránska armáda. Tvrdí však, že to nebolo úmyselne, ale v dôsledku „ľudskej chyby“ a vo vypätej atmosfére.

Krátko predtým Irán v odvete za cielené zabitie svojho významného generála Američanmi zaútočil na dve americké základne v Iraku a iránska armáda bola preto v strehu pred americkou odvetou.

Pri stredajšej havárii zahynulo všetkých 176 ľudí na palube. Najviac, až 82 z nich pochádzalo z Iránu, 57 bolo Kanaďanov, väčšina z nich tiež iránskeho pôvodu, a 11 bolo Ukrajincov.

Viac k témam: kanadský premiér, Pád ukrajinského Boeingu pri Teheráne
Zdroj: Webnoviny.sk – Kanada si uctila obete pádu ukrajinského Boeingu, tragédia sa podľa Trudeaua nemala stať © SITA Všetky práva vyhradené.