Kam odišli voliči Slovenskej národnej strany? Ich úbytok je podľa politológa prekvapujúci

Slovensko Správy

1.3.2020 (Webnoviny.sk) – Pokles preferencií Slovenskej národnej strany (SNS) už pred voľbami naznačovali prieskumy. Avšak aktuálny výsledok v parlamentných voľbách je podľa politológa Branislava Dolného prekvapujúci.

„Priznám sa, sám neviem, kam tí voliči odišli. Pokles bol relatívne dlhodobý, ale takýto náhly úbytok pred voľbami, bolo to do istej miery prekvapujúce,“ uviedol v dnešnom Volebnom štúdiu RTVS politológ Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave Branislav Dolný.

Kampaň postavená na opatreniach

Slovenská národná strana sa podľa neho vzdala klasických tém, na ktorých bola postavená, teda tých národných, ktoré pri kampani slabo komunikovala a jednoducho voliči od nej odišli.

Online (minúta po minúte): Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Volebná kampaň a taktika Andreja Danka, ako si zabezpečiť dobrý volebný výsledok, bola podľa Dolného jasná a postavená na opatreniach, ktoré presadil a ktoré sa jasne spájali s jeho menom. Išlo napríklad o nižšiu DPH či rekreačné poukazy. Všetko to sú podľa politológa opatrenia, ktoré majú byť hmatateľné, ktoré voliči cítia vo svojich peňaženkách.

„Andrej Danko nedokázal tú kampaň preformulovať, aby zmobilizoval svojich voličov. Zostal po voľbách zaskočený a frustrovaný a ako keby sa s tým osudom zmieril bez toho, aby našiel odpoveď na posledný vývoj preferencií,“ skonštatoval Dolný.

Príliš široká ponuka strán

Ako ďalej uviedol Michal Mislovič z Median.sk, SNS vo svojej podstate prišla o všetkých svojich voličov v porovnaní s rokom 2016. Konzervatívnejšie časti voličov SNS mohli podľa Misloviča osloviť hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti alebo Sme rodina, a národnostne orientovaných voličov mohla zaujať strana Mariana Kotlebu Ľudová strana Naše Slovensko.

„Voliči sa rozpŕchli do ostatných konzervatívnych a národnostne orientovaných strán. SNS doplatila na to, že tu bola príliš široká ponuka týchto konzervatívnych a národnostne orientovaných strán, kam voliči SNS mohli ísť,“ dodal Mislovič.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Parlamentné voľby 2020 na Slovensku (fotografie)

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Kam odišli voliči Slovenskej národnej strany? Ich úbytok je podľa politológa prekvapujúci © SITA Všetky práva vyhradené.