K útoku ozbrojencov v Kábule sa prihlásil Islamský štát, zahynulo viac ako 30 ľudí

Správy Svet

7.3.2020 (Webnoviny.sk) – K útoku ozbrojencov v afganskej metropole Kábul, ktorý pripravil v piatok o život najmenej 32 ľudí a 81 ďalších pri ňom utrpelo zranenia, sa prihlásil Islamský štát. Streľba vypukla na spomienkovej slávnosti za šiitského politického lídra. Na ceremónii bolo prítomných viacero prominentných afganských predstaviteľov, medzi nimi aj premiér Abdulláh Abdulláh, ktorý vyviazol bez zranení.

Oboch útočníkov, ktorí sa ukryli v blízkej nedostavanej budove, polícia po piatich hodinách obliehania zastrelila. V prípade všetkých obetí išlo o civilistov, uviedol hovorca ministerstva vnútra Nasrat Rahímí.

Útok sa odohral len niekoľko dní po tom, čo Spojené štáty a miestne militantné hnutie Taliban podpísali mierovú dohodu, ktorá má vydláždiť cestu odchodu amerických síl z krajiny. Taliban zodpovednosť za piatkový útok odmietol. Islamský štát útočil na šiitov v Afganistane, ktorých považuje považuje za odpadlíkov od viery, už aj v minulosti. Američania podmieňujú svoj odchod z krajiny prísľubom, že Taliban bude bojovať proti terorizmu, a teda aj Islamskému štátu.

Piatková spomienka sa konala pri príležitosti 25. výročia úmrtia Abdula Alího Mazárího, bývalého lídra šiitskej etnickej menšiny Hazarov. O život ho pripravil v roku 1995 Taliban.

Viac k témam: islamský štát, ozbrojený útok
Zdroj: Webnoviny.sk – K útoku ozbrojencov v Kábule sa prihlásil Islamský štát, zahynulo viac ako 30 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.