Jadrovú dohodu treba zachrániť, Irán by mohol získať prístup k jadrovým zbraniam do dvoch rokov

Správy Svet

10.1.2020 (Webnoviny.sk) – Ministri zahraničia členských štátov Európskej únie a generálny tajomník NATO sa zišli v piatok v Bruseli na mimoriadnom zasadnutí, aby vyjadrili podporu jadrovej dohode s Iránom. Napriek výzvam amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavrhnutie dohody, ktorá má zabrániť Teheránu vyrobiť atómovú zbraň, jej zachováva európsky blok svoju podporu, a to aj napriek eskalácii napätia v blízkovýchodnom regióne.

Porušenia Iránu a odstúpenie USA

Napriek postupnému porušovaniu paktu zo strany Teheránu, odkedy od nej v roku 2018 jednostranne odstúpili Spojené štáty, trvá francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian na tom, že dohoda „nie je mŕtva“ a je nevyhnutné ju zachrániť.

Le Drian vo vyjadrení pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL varoval, že Irán by mohol získať prístup k jadrovým zbraniam už v priebehu „jedného alebo dvoch rokov“, pokiaľ dohoda postupne stratí platnosť.

Dôležitejšia ako nikdy predtým

V telefonickom rozhovore s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním potvrdil svoju podporu dohode aj britský premiér Boris Johnson. Vysoký predstaviteľ únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell rovnako tento týždeň zdôraznil, že dohoda je “dnes dôležitejšia než kedykoľvek predtým“.

Rada ministrov okrem toho tiež vyhodnotí krízu vo vojnou zmietanej Líbyi a čaká ju brífing s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Viac k témam: generálny tajomník, jadrová dohoda, minister zahraničných vecí
Zdroj: Webnoviny.sk – Jadrovú dohodu treba zachrániť, Irán by mohol získať prístup k jadrovým zbraniam do dvoch rokov © SITA Všetky práva vyhradené.