Irán vypálil balistické rakety na Američanov v Iraku, ide o pomstu za smrť Solejmáního

Správy Svet

8.1.2020 (Webnoviny.sk) – Irán vypálil v stredu skoro ráno zo svojho územia sériu balistických rakiet na dve vojenské základne v Iraku, kde pôsobia americkí vojaci. Informovala o tom iránska štátna televízia.

Podľa jej údajov ide o pomstu za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri Bagdade. Operáciu nariadil minulý týždeň americký prezident Donald Trump a Irán okamžite avizoval odvetu.

Podľa Pentagonu sa terčom útoku stala základňa Ajn al-Asad v centrálnej časti krajiny a základňa v kurdskom Irbíle na severe Iraku. Správy o obetiach zatiaľ nie sú známe, základne stále prehľadávajú. Trump na Twitteri krátko po útoku uviedol, že „všetko je v poriadku“. Dodal, že „zatiaľ je to dobré“, čo sa týka obetí.

Raketové útoky, ktoré nasledovali po Solejmáního pohrebe, vyvolali obavy, že obe znepriatelené krajiny by mohli byť bližšie k vojne. Podľa agentúry AP sú však náznaky, že k ďalším odvetným akciám, minimálne v krátkom časovom horizonte, už nedôjde.

Viac k témam: americký prezident, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán vypálil balistické rakety na Američanov v Iraku, ide o pomstu za smrť Solejmáního © SITA Všetky práva vyhradené.