Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé

Správy Svet

16.1.2020 (Webnoviny.sk) – Pre Irán už neexistuje „žiadny limit“ pre obohacovanie uránu po rozhodnutí vzdať sa záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody. Vyhlásil to vo štvrtok iránsky prezident Hasan Rúhání. Irán sa vzdal svojich záväzkov v reakcii na nedávne zabitie svojho vysokopostaveného generála Kásema Solejmáního pri americkom nálete.

Odstúpenie od jadrovej dohody

Rúhání v prejave pred šéfmi bánk tiež povedal, že jadrový program krajiny je „v lepšom stave“, ako bol pred dohodou so svetovými mocnosťami z roku 2015. Priznal však, že americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé.

Washington ich opätovne uvalil na islamskú republiku v roku 2018, keď od dohody jednostranne odstúpil, sčasti pre iránsku podporu ozbrojených skupín v regióne a balistický raketový program krajiny.

Napätie s USA

Teherán začal jadrovú dohodu následne porušovať a Rúhání priznal aj postupne narastajúce napätie so Spojenými štátmi.

“Jediná guľka môže spôsobiť vojnu a nevystrelenie jedinej guľky môže viesť k mieru,“ povedal prezident a dodal, že jeho administratíva sa usiluje o väčšiu bezpečnosť.

Viac k témam: jadrová dohoda, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé © SITA Všetky práva vyhradené.