Informátorka WikiLeaks Manningová si vo väzení siahla na život, zotavuje sa v nemocnici

Správy Svet

12.3.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalá americká transrodová vojačka Chelsea Manningová sa vo väzení pokúsila o samovraždu. V stredu o tom informoval jej tím právnikov. Medzičasom sa nachádza v nemocnici, kde sa zotavuje.

Manningová sa nachádza vo väzbe od mája 2019, pretože odmietla vypovedať pred veľkou porotou vyšetrujúcou únik informácií prostredníctvom platformy WikiLeaks. V piatok mala prísť na pojednávanie na federálnom súde v meste Alexandria v americkom štáte Virgínia v kauze pohŕdania súdom, pre ktorú je za mrežami.

Tridsaťročná Manningová sa stala známou, keď ešte ako vojak Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks vyše 700-tisíc tajných armádnych dokumentov.

V roku 2010 ju v Iraku zatkli a o tri roky neskôr odsúdili na 35 rokov väzenia za špionáž a neoprávnené nakladanie s utajovanými informáciami. Bývalý prezident Barack Obama jej pred odchodom z funkcie v roku 2017 skrátil trest a následne ju prepustili.

Viac k témam: únik informácií
Zdroj: Webnoviny.sk – Informátorka WikiLeaks Manningová si vo väzení siahla na život, zotavuje sa v nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.