Históriu mestských hradieb v Trnave môžu zvedavci spoznať pomocou hry na smartfóne

Slovensko Správy

6.7.2020 (Webnoviny.sk) – Na historických hradbách v Trnave pribudli postavy kuruckých vojakov, mestských hasičov, zamilovaných študentov či žobráka Šaňa. Štrnásť postáv je súčasťou GPS hry Mocný opasok, ktorá umožní spoznať časť histórie prvého slobodného kráľovského mesta na území Slovenska.

Jednoduchý princíp hry

Hra má byť modernou a dobrodružnou učebnicou dejepisu. Na hranie stačí telefón, na ktorom treba naťukať hradby.trnava.sk. Mesto Trnava za celý projekt zaplatilo viac ako 50-tisíc eur.

„Princíp hry je veľmi jednoduchý. Každá socha prichádza z rôzneho storočia, ale všetky spája jeden príbeh a jeden stratený kľúč. Ide o kľúč od Dolnej brány, ktorý stratil mestský vrátnik Portarius pri svojej rannej ceste do práce. Počas dobrodružnej cesty budú hráči riešiť drobné úlohy, zároveň zistia mnohé zaujímavosti o výstavbe hradieb, rozvoji Trnavy, požiaroch aj dobývaní tohto kráľovského mesta,“ povedal Peter Cagala zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava.

Unikátna pamiatka

Trnavské hradby z 13. a 14. storočia patria medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Opevnenie mesta malo pôvodne tvar obdĺžnika a lemovalo plochu s rozmermi 800 x 700 metrov.

Múr opevnenia bol miestami až 10 metrov vysoký a 170 – 230 cm široký s viac ako tromi desiatkami viacpodlažných veží. Dnes sú trnavské tehlové hradby vďaka veku, rozlohe a rozsahu zachovania považované za unikátnu pamiatku.

Trnava do ich obnovy pravidelne investuje nemalé peniaze. Pred niekoľkými rokmi „vytiahla“ spod zeme aj základy pred dvesto rokmi zbúranej Dolnej brány. V týchto dňoch aj tu pribudli postavy z hry Mocný opasok.

Viac k témam: hra, hradby
Zdroj: Webnoviny.sk – Históriu mestských hradieb v Trnave môžu zvedavci spoznať pomocou hry na smartfóne © SITA Všetky práva vyhradené.