Harabinova strana Vlasť musela vrátiť nelegálne dary, o zákaze v zákone nevedeli

Slovensko Správy

13.12.2019 (Webnoviny.sk) – Politická strana Vlasť bývalého sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina musela vrátiť dary v hodnote 40-tisíc eur od českej firmy DisMed s.r.o. Informovala o tom mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) na svojom facebookovom profile.

Potrebujú peniaze

Peniaze od českej spoločnosti mali slúžiť ako príspevok na volebnú kampaň strany. Slovenské zákony zakazujú, aby politici prijímali dary zo zahraničia.

„Harabinova strana nahradila tento dar prevodom z vlastného straníckeho účtu. Podľa ich webstránky stranu zatiaľ financujú pôžičkami od podnikateľov Mikuláša Košča a Ivana Černegu za spolu 200-tisíc eur,“ priblížila TIS.

Ako ďalej dodala, Vlasť už doteraz minula na kampaň 160-tisíc eur, a preto bude potrebovať zháňať na kľúčové týždne kampane nové peniaze.

Zákon to nepovoľuje

Transparency začiatkom týždňa informovala, že DisMed sídli v juhočeskej dedinke Čestice s 900 obyvateľmi a zaoberá sa predajom liečiv.

„Firma bola založená pred tromi rokmi so základným kapitálom 1 Kč. Účtovné závierky o sebe nezverejňuje, nemá ani webstránku,“ uvádza organizácia s tým, že zamestnankyňa firmy Klára Stachová im potvrdila, že sumu Vlasti naozaj poslali.

„Vraj nevedeli, že to zákon nedovoľuje,“ dodala TIS. Podľa slovenskej legislatívy môžu dary politickým stranám posielať len firmy registrované na Slovensku.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Harabinova strana Vlasť musela vrátiť nelegálne dary, o zákaze v zákone nevedeli © SITA Všetky práva vyhradené.