Generálna prokuratúra sa bude zaoberať „mŕtvymi dušami“ vo voličských zoznamoch v Petržalke

Slovensko Správy

6.3.2020 (Webnoviny.sk) – Prítomnosťou mien zosnulých osôb vo voličských zoznamoch počas sobotňajších parlamentných volieb by sa mala zaoberať prokuratúra. Vyplýva to z uznesenia o podaní podnetu na Generálnu prokuratúru (GP) SR, ktorý ešte v deň volieb prijala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Prokuratúra preverí zákonnosť postupu

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol tlačový odbor rezortu vnútra, GP SR by na základe podnetu mala preveriť zákonnosť postupu mestskej časti Bratislava – Petržalka pri príprave volieb do NR SR.

„List, ktorým boli tieto podnety postúpené, bol expedovaný dňa 4. marca,“ informovalo ministerstvo. Dodalo, že podnety komisia postúpila aj mestskej časti Bratislava – Petržalka ako orgánu zodpovednému za vedenie stáleho zoznamu voličov.

Výsledok volieb to nemôže ovplyvniť

Médiá počas konania sobotňajších parlamentných volieb upozornili na údajnú prítomnosť mien mŕtvych osôb v zoznamoch voličov. Týkalo sa to volebných okrskov v bratislavskej Petržalke.

Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány v reakcii uviedol, že takéto prípady sú zodpovednosťou mestskej časti, ktorá má mať k dispozícii všetky potrebné podklady.

„V tejto chvíli nechcem veštiť, aké sú dôvody tejto nepríjemnosti,“ povedal s tým, že prítomnosť takýchto mien nemôže nijakým spôsobom ovplyvniť výsledok volieb. „Jediné, čo môžu ovplyvniť, je percento účasti,“ dodal v sobotu Bárány.

Viac k témam: mŕtve duše, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálna prokuratúra sa bude zaoberať „mŕtvymi dušami“ vo voličských zoznamoch v Petržalke © SITA Všetky práva vyhradené.