Foto: Prezidentka Čaputová vymenovala nových veľvyslancov, povedú ambasády v Nemecku aj Mexiku

Slovensko Správy

20.11.2019 (Webnoviny.sk) – Novým veľvyslancom v Nemecku sa stal Marián Jakubócy, ktorý predtým viedol slovenskú ambasádu v Bulharsku. Poverovacie listiny mu v stredu odovzdala prezidentka Zuzana Čaputová. Nemecko je najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska. Jeho podiel na dovoze tvorí necelých 18 percent, na vývoze vyše 22 percent.

Prezidentka v stredu vymenovala aj ďalších štyroch veľvyslancov. Veľvyslanectvo v Mexiku povedie Terézia Šajgalíková, Juraj Macháč bude pôsobiť v Holandsku, Fedor Rosocha v Srbsku a Pavel Vízdal v Gruzínsku.

Čaputová v prejave pri odovzdávaní poverovacích listín diplomatov vyzvala, aby obhajovali európske hodnoty a nezastupovali len ekonomické záujmy Slovenska. Podľa nej by malo byť Slovensko vo svete vnímané „ako aktívna krajina so silno zakotvenými európskymi hodnotami, ako obhajca princípov spravodlivosti, dodržiavania medzinárodných pravidiel, ochrany ľudských práv a ochrany životného prostredia“.

Vymenovanie veľvyslancov je v kompetencii prezidenta. Predtým mená ambasádorov v utajenom režime na návrh ministra zahraničných vecí odobruje vláda. Veľvyslanci v danej krajine väčšinou pôsobia štyri roky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala nových veľvyslancov (fotografie)

Viac k témam: prezidentka SR, veľvyslanec Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Prezidentka Čaputová vymenovala nových veľvyslancov, povedú ambasády v Nemecku aj Mexiku © SITA Všetky práva vyhradené.