Finančná správa zaistila nelegálny tabak za milión eur, zločincov chytili priamo pri čine (video)

Slovensko Správy

6.5.2021 (Webnoviny.sk) – Finančná správa zaistila v pondelok 3. mája na východe Slovenska nelegálny tabak za milión eur. Na štvrtkovom tlačovom brífingu o tom informoval prezident finančnej správy Jiří Žežulka. „Na východe Slovenska sme zaistili desať ton tabaku a zadržali šesť osôb, z toho päť osôb poľskej národnosti a jednu osobu slovenskej národnosti,“ informoval Žežulka.

Dopustiť sa mali zločinu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru, ako aj nepovolenej výroby tabaku a tabakových výrobkov. Vyšetrovateľ finančnej správy už spracoval návrh na ich väzobné stíhanie. V prípade preukázania viny im hrozia tri až osem rokov za mrežami.

Pomohli im lotyšskí colníci

Päť Poliakov a jedného Slováka prichytili kriminalisti finančnej správy pri páchaní trestnej činnosti, keď spracovávali nelegálny tabak v areáli bývalého mlynu v obci Udavské v okrese Humenné. Ozbrojení príslušníci finančnej správy ich odhalili v rámci akcie Sušina na základe medzinárodnej spolupráce s lotyšskými colnými kolegami.

Celkovo sa do akcie v nočných hodinách zapojilo približne 100 ozbrojených príslušníkov finančnej správy spolu s policajtmi. „Počas akcie Sušina vykonali kriminalisti finančnej správy viaceré prehliadky skladov aj rodinného domu v obci Udavské. Páchateľov pristihli priamo pri čine,“ poznamenala hovorkyňa finančnej správy Drahomíra Adamčíková.

Spolupráci s pašerákmi odzvonilo

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy celkovo zaistili 10,14 tony suroviny na výrobu cigariet a motorové vozidlá. Vďaka tejto akcii zabránili možnému úniku na spotrebnej dani vo výške najmenej 905 502 eur.

Podľa Žežulku zaistila finančná správa za posledných päť mesiacov 24,5 milióna kusov nelegálnych cigariet a 66 ton tabaku, čo je neporovnateľne väčšie množstvo ako v roku 2020. „Pre mňa je to dôkaz, že doba, keď pracovníci finančnej správy spolupracovali s pašerákmi je minulosťou,“ dodal prezident finančnej správy.

Viac k témam: nelegálna činnosť, nelegálne cigarety, pašovaný tabak
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančná správa zaistila nelegálny tabak za milión eur, zločincov chytili priamo pri čine (video) © SITA Všetky práva vyhradené.