Finančná správa si posvietila na podvodníkov s čínskym textilom, škoda presiahla 50 miliónov eur

Slovensko Správy

18.3.2021 (Webnoviny.sk) – Kriminálny úrad finančnej správy v Prešovskom kraji zadržal štyroch podvodníkov s čínskym textilom v rámci akcie Čínsky drak. Členovia organizovanej skupiny, v ktorej bol aj jeden príslušník finančnej správy, majú na svedomí úniky na cle a DPH.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská, celková výška škody predstavuje takmer 51 miliónov eur. Obvineným hrozí väzenie na 10 až 20 rokov.

DPH mali uhradiť v inom štáte

Páchatelia počas rokov 2013 až 2014 deklarovali dovoz textilného tovaru a obuvi s tým, že dane z pridanej hodnoty už údajne uhradili v inom členskom štáte.

„Ani pri jednom z celkového počtu 924 dovozov tak ale neurobili. Páchatelia okrem toho pri dovoze systematicky znižovali colnú hodnotu tovaru prostredníctvom predkladania výrazne podhodnotených tovarových faktúr,“ vysvetlila Rybanská. Zadržaní členovia skupiny sa tak dopustili závažnej trestnej činnosti, poškodzovali záujmy Európskej únie a Slovenskej republiky.

Legalizácia príjmov z trestnej činnosti

Páchatelia sú vo väzbe, obvinení boli z trestných činov krátenia cla, dane a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa finančnej správy sa dopustili aj trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Okrem väzenia im hrozí aj trest prepadnutia majetku.

Hodnota zaisteného majetku obvinených v trestnom konaní predstavuje sumu prevyšujúcu jeden milión eur. Okrem hnuteľného a nehnuteľného majetku, vrátane dvoch áut, vyšetrovatelia zaistili aj finančnú hotovosť vo výške 210-tisíc eur a 5 500 amerických dolárov.

Viac k témam: clo, daňové úniky, podvodníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančná správa si posvietila na podvodníkov s čínskym textilom, škoda presiahla 50 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *