Farmár zmenil hranicu Belgicka s Francúzskom, po 90 rokoch môže „oživiť“ hraničnú komisiu

Správy Svet

4.5.2021 (Webnoviny.sk) – Belgický farmár neúmyselne zmenil hranicu jeho krajiny s Francúzskom. Ako informuje spravodajský portál BBC, zmenu si všimol miestny historický nadšenec, keď sa prechádzal v lese a spozoroval, že kameň, ktorý značí hranicu, je posunutý o 2,29 metra. Spomenutého farmára zrejme hnevalo, že hraničný kameň stál v ceste jeho traktoru a posunul ho na francúzske územie.

Pobavené reakcie starostu

Incident sa však na oboch stranách hranice stretol s pobavenými reakciami. „Urobil Belgicko väčším a Francúzsko menším, to nie je dobrý nápad,“ vyjadril sa pre francúzsku televíziu TF1 starosta belgickej pohraničnej obce Erquelinnes David Lavaux. „Bol som rád, že moje mesto bolo väčšie, ale starostka Bousignies-sur-Roc nesúhlasila,“ dodal s úsmevom. „Mali by sme byť schopní vyhnúť sa novej pohraničnej vojne,“ povedala pobavená francúzska starostka Aurélie Welonek pre noviny La Voix du Nord.

Hranica medzi Francúzskom a Belgickom, ktorá je dlhá 620 kilometrov, vznikla na základe Kortrijkskej zmluvy z roku 1820. Vyznačili ju hraničnými kameňmi, ktoré zostali na mieste dodnes.

Hrozí trestné konanie

Miestne úrady v Belgicku sa plánujú farmárovi ozvať a požiadať ho, aby vrátil kameň na jeho pôvodné miesto. Ak sa tak nestane, prípad by podľa BBC mohol skončiť na belgickom ministerstve zahraničia, ktoré by muselo zvolať francúzsko-belgickú hraničnú komisiu. Tá je neaktívna od roku 1930.

Lavaux pre belgickú webstránku Sudinfo poznamenal, že ak by farmár nesplnil svoju povinnosť, mohol by čeliť trestnému konaniu. „Ak by prejavil dobrú vôľu, nebudeme mať problém a vyriešime tento problém priateľsky,“ doplnil.

Viac k témam: hranice, kuriozita
Zdroj: Webnoviny.sk – Farmár zmenil hranicu Belgicka s Francúzskom, po 90 rokoch môže „oživiť“ hraničnú komisiu © SITA Všetky práva vyhradené.