Exprimátor Nesrovnal označil Vallove vyjadrenia o pohľadávkach mesta za prejav neodbornosti a nekompetentnosti

Slovensko Správy

5.2.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalý primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal považuje vyjadrenia súčasného primátora Matúša Valla o pohľadávkach mesta v objeme vyše 50 miliónov eur bez dlžníkov za prejav neodbornosti, nekompetentnosti a nekomunikácie. O výsledkoch kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) na bratislavskom magistráte informoval Vallo na utorňajšej tlačovej besede.

Ide pravdepodobne o tzv. duplicitné a fiktívne pohľadávky, vzniknuté pred rokom 2009 ich chybným preklopením (a tým pádom zdvojením) do nového informačného systému,“ uviedol pre agentúru SITA Ivo Nesrovnal.

Pochybenia v účtovníctve

Kontrolóri poukázali na vážne pochybenia v účtovníctve, najmä pokiaľ ide o evidenciu a vymáhanie pohľadávok. Najzávažnejšie zistenia vyplývajúce z kontroly NKÚ sa týkali správnosti a úplnosti vykazovania pohľadávok, ich vymáhania a odpisovania.

Práve počas môjho mandátu (2014-2018) došlo k historicky prvej kompletnej inventarizácií pohľadávok a majetku mesta a ich zapojeniu do rozpočtu. A na základe tejto inventarizácie sa identifikovali chybné účtovné závery z minulosti, o ktoré teraz ide. Tieto skutočnosti boli uvedené v každej závierke počas môjho pôsobenia v meste, ktoré boli riadne a podľa zákona auditované, a ako súčasť záverečného účtu každoročne schválené mestským kontrolórom a zastupiteľstvom,“ dodal Nesrovnal.

Disponuje informáciami

Ako povedal na tlačovej besede riaditeľ sekcie financií na magistráte Matúš Lupták, mesto má asi 50 miliónov pohľadávok, ku ktorým nie je žiadna dokumentácia.

Nevieme, ako sa to v tom účtovníctve ocitlo. V objeme 50 miliónov môžu byť veci, ktoré nám niekto dlží a neviem o tom, ale môžu tam byť aj chybné záznamy,“ povedal Lupták. Podľa Nesrovnala by však mesto malo mať všetky dostupné informácie.

Informácia o pohľadávkach a popis celej situácie, ďalších postupov a povinností bola súčasťou odovzdania agendy novému vedeniu mesta v roku 2018. Takže mesto disponuje všetkými potrebnými informáciami. Bratislava by si rozhodne zaslúžila viac odbornosti, viac premýšľania a menej senzáciechtivého marketingu,“ dodal Nesrovnal.

Viac k témam: Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), pohľadávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprimátor Nesrovnal označil Vallove vyjadrenia o pohľadávkach mesta za prejav neodbornosti a nekompetentnosti © SITA Všetky práva vyhradené.