Exprezident Mušarraf dostal trest smrti za vlastizradu, k moci sa dostal vojenským prevratom

Správy Svet

17.12.2019 (Webnoviny.sk) – Súd v Islamabade odsúdil v utorok v neprítomnosti generála Parvíza Mušarrafa, bývalého pakistanského prezidenta a šéfa armády, na trest smrti. Trojčlenná porota ho uznala vinným z vlastizrady. Generál Mušarraf vládol Pakistanu v rokoch 1999 až 2008, pričom k moci sa dostal vojenským prevratom.

V súčasnosti sa nachádza v exile v Dubaji, kam smel vycestovať za účelom liečenia sa v roku 2016. Obvinenie z vlastizrady sa týka jeho rozhodnutia z roku 2007 zaviesť v krajine výnimočný stav krátko pred tým, ako sa mal najvyšší súd vyjadriť k pochybnostiam o zákonnosti jeho zvolenia do funkcie prezidenta, ktorým bol v rokoch 2001 až 2008.

Mušarraf ušiel po strate moci do Británie, odkiaľ v marci 2013 pricestoval opäť do vlasti, aby sa uchádzal vo voľbách o návrat do vrcholovej politiky. Jeho plány však prekazili rozhodnutia súdov, ktoré na neho uvalili domácu väzbu a začali proti nemu konať vo viacerých kauzách vrátane atentátu na expremiérku Bénazír Bhuttovú.

Do dobrovoľného exilu do Dubaja odišiel, aby sa vyhol trestnému stíhaniu v prípade Bhuttovovej vraždy alebo za vlastizradu. V utorok sa stal vôbec prvým bývalým vojenským vládcom Pakistanu, ktorého odsúdili za pozastavenie platnosti pakistanskej ústavy.

Viac k témam: trest smrti, vlastizrada
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezident Mušarraf dostal trest smrti za vlastizradu, k moci sa dostal vojenským prevratom © SITA Všetky práva vyhradené.