Expremiér Nečas má na krku obvinenie z krivej výpovede

Správy Svet

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – Detektívi Národnej centrály proti organizovanému zločinu obvinili v novembri bývalého českého premiéra Petra Nečasa (ODS) z krivej výpovede, ktorej sa dopustil celkovo dvakrát v rámci hlavného pojednávania v kauze Nagyová týkajúcej sa zneužitia vojenského spravodajstva na sledovanie civilných osôb. Denníku Právo to v pondelok potvrdil šéf žalobcov z Prahy 1 Jan Lelek s tým, že obvinenému hrozí šesť mesiacov až tri roky väzenia.

Podľa polície klamal

Nečas na Okresnom súde Praha 1 opakovane vypovedal v prospech svojej manželky Jany (predtým Nagyovej), ktorá bola hlavnou obžalovanou v tejto kauze. Podľa polície ale aj skorších vyjadrení nadriadeného pražského mestského súdu klamal.

V danej veci je trestne stíhaná jedna osoba pre prečin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku, a to v súvislosti s dvoma svedeckými výpoveďami, ktoré tá osoba urobila na súde v trestnej veci označovanej ako zneužitie vojenského spravodajstva,“ povedal Právu Lelek.

Sledovanie manželky

Podľa rozsudku nechala v roku 2012 vtedajšia šéfka kabinetu premiéra Nečasa Nagyová nezákonne sledovať jeho manželku Radku, aby ako jeho milenka urýchlila rozvod. Nechala vraj tiež sledovať dvoch zamestnancov Úradu vlády.

Nečas na súdoch, kde v kauze vystupoval ako svedok, tvrdil, že sledovanie svojej vtedajšej manželky nariadil sám. Objavili sa vraj totiž obavy o bezpečnosť jeho rodiny. Túto interpretáciu ale súd odmietol a Nečasovu výpoveď označil za účelovú, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Viac k témam: český premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Expremiér Nečas má na krku obvinenie z krivej výpovede © SITA Všetky práva vyhradené.