Exkotlebovec Špánik viedol nezákonnú antikampaň za tisíce eur, tvrdí mimovládka Transparency

Slovensko Správy

22.12.2019 (Webnoviny.sk) – Bývalý člen strany Mariana Kotlebu ĽSNS a v súčasnosti nezaradený poslanec NR SR Milan Špánik viedol nezákonnú antikampaň za tisíce eur. Uviedla to na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook mimovládka Transparency International Slovensko. Organizácia si nechala zmonitorovať aktivitu poslanca a zistila, že Špánik mal viac bilboardov, ako niektoré politické strany.

Desiatky bilboardov

Špánik na jeseň nahradil v Národnej rade SR Milana Mazureka, ktorého právoplatne odsúdil Najvyšší súd SR za rasovo motivovaný trestný čin.

„Veľké bilboardové kampane nemali v prvý mesiac oficiálnej predvolebnej kampane iba politické strany ale aj odídenec z Kotlebovej ĽSNS, Milan Špánik. Monitoring, ktorý pre nás pripravila agentúra Kantar ukazuje, že Špánik mal zvrejnených 57 bilboardov nakúpených v agentúrach Nubium a Euro AWK. Ďalšie bilboardy mal kúpené v spoločnosti Arton, tá však čísla o klientoch nezverejňuje,“ uvádza mimovládka.

Poslanec nereagoval

Podľa TIS minul Špánik tisíce eur. Jeho konanie bolo navyše zrejme nezákonné. „Podľa našich odhadov mohla stáť Špánika kampaň v novembri minimálne 5 tisíc eur. Súčasný poslanec parlamentu ňou porušil volebný zákon, ktorý v čase oficiálnej predvolebnej kampane zakazuje kampaňovať iným subjektom ako samotným politickým stranám,“ dopĺňa TIS.

Špánik na zistenia mimovládky nereagoval, v najbližších parlamentných voľbách kandiduje za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti. Tá však podľa zistení TIS ako objednávateľ na bilboardoch nevystupovala a ani nemá takéto výdavky na svojom volebnom účte.

Kampaň strany je podľa ich účtu zatiaľ takmer úplne financovaná pôžičkou od podnikateľa Norberta Hamara.

Viac k témam: TIS Transparency International Slovensko, volebná kampaň
Zdroj: Webnoviny.sk – Exkotlebovec Špánik viedol nezákonnú antikampaň za tisíce eur, tvrdí mimovládka Transparency © SITA Všetky práva vyhradené.