Európska komisia stopla rozosielanie miliónov čínskych rúšok, dve krajiny sa sťažovali na ich kvalitu

Správy Svet

14.5.2020 (Webnoviny.sk) – Európska komisia vo štvrtok oznámila, že zrušila rozosielanie 10 miliónov čínskych rúšok do členských štátov a Veľkej Británie. Stalo sa tak po tom, čo sa dve krajiny sťažovali na nízku kvalitu tovaru, ktorý dostali.

V rámci úsilia o potlačenie pandémie koronavírusu začala exekutíva Európskej únie tento mesiac rozosielať masky zdravotníckym pracovníkom. Prvú zásielku 1,5 milióna masiek poslala do 17 z 27 členských štátov a Británie.

Viac o téme: Koronavírus

Poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski však uviedol, že 600-tisíc kusov, ktoré Poľsko dostalo, nemalo európske certifikáty a nespĺňalo zdravotné normy určené pre ich distribúciu. Holandsko hlásilo podobné problémy.

“Rozhodli sme sa zrušiť ďalšie dodávky týchto rúšok,“ uviedol v reakcii hovorca komisie Stefan De Keersmaecker. “Pokiaľ tam je skutočne problém s kvalitou, uvidíme, aké kroky podnikneme,“ dodal. V prípade potreby nevylúčil ani právne kroky.

Rúška kúpili od čínskeho dodávateľa prostredníctvom fondu Európskej únie. Distribuované mali byť v týždňových intervaloch v priebehu šiestich týždňov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, ochranné rúška
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia stopla rozosielanie miliónov čínskych rúšok, dve krajiny sa sťažovali na ich kvalitu © SITA Všetky práva vyhradené.