Estónska prezidentka sa ospravedlnila novej fínskej premiérke za jej zosmiešňovanie

Správy Svet

17.12.2019 (Webnoviny.sk) – Estónska prezidentka Kersti Kaljulaid musela v pondelok žehliť reči estónskeho ministra vnútra, ktorý sa vysmieval novej fínskej premiérke a novej fínskej vláde. Vládu susednej krajiny podľa ministra tvoria nevzdelanci z ulice, o novej premiérke hovoril ako o „nejakej predavačke“.

Prezidentka Estónska požiadala fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa, aby sa v jej mene ospravedlnil fínskej premiérke aj celej vláde. „Zrazu pozorujeme, ako sa premiérkou stane nejaká predavačka, a ako do vlády vstúpia nejakí ďalší pouliční aktivisti a nevzdelanci,“ komentoval vznik novej fínskej vlády estónsky minister vnútra Mart Helme.

Helmeho kontroverzné výroky

Výrok odznel v nedeľu na kontroverznej rozhlasovej stanici, ktorú prevádzkuje Estónska konzervatívna ľudová strana (EKRE).

Hlavnými poznávacími znakmi tohto subjektu sú nacionalizmus, antieurópanstvo, odpor voči imigrantom a spochybňovanie vplyvu človeka na klimatické zmeny, teda charakteristické znaky väčšiny krajne pravicových a nacionalistických strán.

Helme, ktorý je predsedom EKRE, je bývalým veľvyslancom Estónska v Rusku a je známy svojimi častými kontroverznými výrokmi.

Nedávno sa napríklad sťažoval, že už aj v estónskej metropole Tallinn je údajne „príliš veľa negrov“. V roku 2017 sa mu zas nepáčilo, že policajti ochraňujú účastníkov dúhového pochodu – v Helmeho reči „sprievodu zvrhlíkov“ – a nevenujú sa radšej podľa neho podstatnejším veciam.

Marin pracovala aj ako pokladníčka

Nová fínska premiérka Sanna Marin skutočne predtým, ako vyštudovala univerzitu a vstúpila do politiky, pracovala nejaký čas ako pokladníčka v obchode.

Sama to často spomína ako dobrý príklad na to, ako môže vo Fínsku každý vlastnou snahou zmeniť svoj život. „Som na Fínsko veľmi hrdá. Aj deti z chudobných rodín sa u nás môžu vzdelávať a dosahovať svoje životné ciele. Aj z pokladníčky sa môže stať premiérka,“ povedala minulý týždeň.

Sanna Marin sa minulý týždeň vo svojich 34 rokoch stala najmladšou úradujúcou premiérkou na svete. Na druhé miesto odsunula ukrajinského premiéra Oleksija Hončaruka, ktorý má 35 rokov, a na tretie miesto sa posunula 39-ročná premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern.

Vo fínskej vláde je päť strán

Všetkých päť koaličných strán, ktoré tvoria novú fínsku vládu, má za predsedníčky ženy, a pozoruhodný je aj ich veľmi nízky vekový priemer.

Tridsaťštyri rokov, rovnako ako premiérka, má aj predsedníčka koaličnej Zelenej ligy (VIHR) Maria Ohsalo, a ešte o dva roky menej, 32, majú predsedníčky Fínskej strany stredu (KESK) Katri Kulmuni a Ľavicovej aliancie (VAS) Li Andersson.

Z netradične nízkeho vekového priemeru sa tak vymyká iba predsedníčka piateho koaličného subjektu, Švédskej ľudovej strany vo Fínsku (SFP), 55-ročná Anna-Maja Henriksson.

Čo sa týka samotnej premiérky, fínske médiá pretriasali aj to, že pochádza z „dúhovej“ rodiny, keďže jej matka žije so svojou priateľkou. Do komunálnej politiky vstúpila Sanna Marin už v roku 2012 ako 27-ročná, poslankyňou za SDP je od roku 2015. Vychováva dvojročnú dcéru.

Viac k témam: estónska prezidentka, fínska premiérka
Zdroj: Webnoviny.sk – Estónska prezidentka sa ospravedlnila novej fínskej premiérke za jej zosmiešňovanie © SITA Všetky práva vyhradené.