Epidémia koronavírusu zasiahla prezidenstké voľby v Poľsku, ľudia budú hlasovať prostredníctvom pošty

Správy Svet

7.4.2020 (Webnoviny.sk) – Poľský parlament v pondelok v neskorých hodinách schválil hlasovanie v nadchádzajúcich prezidentských voľbách výlučne prostredníctvom pošty. Šíriaci sa koronavírus a s ním súvisiace prísne obmedzenia totiž neumožňujú, aby sa Poliaci v hromadných počtoch dostavili do hlasovacích miestností.

Prehĺbená neistota

Poslanci tiež oprávnili predsedníčku Sejmu Elžbietu Witekovú, aby posunula termín volieb, pokiaľ by to bolo potrebné. Obe rozhodnutia si vyžadujú ešte zelenú od Senátu a prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý sa chce v nadchádzajúcich voľbách uchádzať o znovuzvolenie.

Neistota týkajúca sa hlasovania poštou sa v pondelok dočasne prehĺbila, keď rezignoval vicepremiér Jaroslaw Gowin, líder menšej koaličnej strany Dohoda (Porozumienie).

Gowin, ktorý bol tiež ministrom pre vedu a vyššie vzdelávanie, odstúpil po tom, čo sa mu nepodarilo presvedčiť mocného šéfa vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského, aby odložil voľby o dva roky.

Viac o téme Koronavírus

Favoritom je opäť Duda

Podľa Gowina je totiž nezodpovedné, aby sa hlasovanie konalo v čase, keď krajina bojuje s pandémiou a ekonomickými problémami.

Jednotu vládnej koalície sa však nakoniec podarilo udržať a návrh hlasovania prostredníctvom pošty schváliť. Prezidentské voľby sú v Poľsku naplánované na 10. mája.

Favoritom je podľa prieskumov verejnej mienky práve Duda, ktorého podporuje vládna PiS.

Viac k témam: hlasovanie poštou, Koronavírus, prezidentské voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Epidémia koronavírusu zasiahla prezidenstké voľby v Poľsku, ľudia budú hlasovať prostredníctvom pošty © SITA Všetky práva vyhradené.