Enviropolícia zasiahla proti nelegálnej množiarni psov, nájdené uhynuté zvieratá boli zabalené v plastových taškách

Slovensko Správy

25.4.2023 (SITA.sk) – Vyšetrovateľ oddelenia Banská Bystrica odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality začal trestné stíhanie pre prečin zanedbanie starostlivosti o zviera voči nelegálnej množiarne psov v okrese Veľký Krtíš.

Ako informuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková, páchateľ od presne nezistenej doby do apríla 2023 v prenajatom rodinnom dome v obci Kleňany zanedbal potrebnú starostlivosť o najmenej 62 žijúcich psov.

Psy boli v zlom stave

Páchateľovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Pri kontrole vykonanej úradným veterinárnym lekárom Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Veľký Krtíš 19. apríla bolo zistené, že psy rôzneho veku, pohlavia a plemena sú značne podvyživené a vychudnuté a ich životný priestor je nevyhovujúci.

„Pri ich chove dochádza u nich k príbuzenskému kríženiu, čo sa prejavilo zvýšeným úhynom, zníženým rastom a nedostatočnou imunitou zvierat. Podľa veterinárnej správy veterinárneho lekára je výživový stav zvierat neuspokojivý, u mnohých až kritický a život ohrozujúci. U psov je viditeľná pokročilá kachexia, prejavujú sa hnačky so stopami krvi, všetky zvieratá sú silne dehydrované, mnohé apatické a mnoho z nich má aj kožné problémy,“ popisuje hovorkyňa a dodáva, že psy boli odobraté veterinárnym lekárom RVPS Veľký Krtíš.

Uhynuté psy na záhrade

Na záhrade rodinného domu bolo nájdených aj približne 15 uhynutých psov zabalených v plastových taškách.

„Uvedeným konaním páchateľ porušil viaceré ustanovenia zákona o veterinárnej starostlivosti,“ dodáva Barinková s tým, že v prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Viac k témam: nelegálna množiareň psov
Zdroj: SITA.sk – Enviropolícia zasiahla proti nelegálnej množiarni psov, nájdené uhynuté zvieratá boli zabalené v plastových taškách © SITA Všetky práva vyhradené.