Drevenú sochu Trumpovej manželky v slovinskom Rožne podpálili, polícia po páchateľoch pátra

Správy Svet

9.7.2020 (Webnoviny.sk) – Drevenú sochu americkej prvej dámy Melanie Trumpovej stojacu v jej rodnom Slovinsku niekto podpálil. Stalo sa tak údajne 4. júla, keď Spojené štáty slávia Deň nezávislosti.

Polícia z okresu Novo Mesto uviedla, že o čine vie a momentálne vyšetruje jeho okolnosti. Terčom vandalov sa tento rok už stala aj drevená socha Donalda Trumpa v obci Moravče, 30 kilometrov východne od Ľubľany, ktorá úplne zhorela.

Sochu Trumpovej vztýčili 5. júla 2019 pri rieke Sáva v obci Rožno, asi osem kilometrov od Sevnice, kde prvá dáma USA vyrastala. Dielo si objednal americký konceptuálny umelec Brad Downey a z lipového dreva ju nahrubo vyrezal miestny ľudový umelec Aleš Župevc.

Socha znázorňuje Trumpovú v bledomodrom odeve, ktorý mala na sebe v deň inaugurácie svojho manžela. Inak s ňou má však len málo spoločného, čo vyvolalo negatívne reakcie miestnych, ale aj veľkú pozornosť zahraničných médií.

Viac k témam: podpaľač, socha
Zdroj: Webnoviny.sk – Drevenú sochu Trumpovej manželky v slovinskom Rožne podpálili, polícia po páchateľoch pátra © SITA Všetky práva vyhradené.