Donald Trump sa telefonicky zhováral s lídrom Talibanu mullom Abdulom Gháním Baradarom

Správy Svet

3.3.2020 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že sa zhováral s lídrom Talibanu mullom Abdulom Gháním Baradarom. Stalo sa tak pár dní po tom, čo Spojené štáty s afganským militantným hnutím podpísali mierovú dohodu.

„Mali sme dobrý rozhovor. Dohodli sme sa, že tu nie je žiadne násilie. Nechceme násilie. Uvidíme, čo sa stane…Vlastne sme sa s lídrom Talibanu veľmi dobre pozhovárali,“ povedal Trump novinárom.

Krátko predtým hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžahíd na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že Baradar a Trump spolu telefonovali. Ďalšie detaily o ich rozhovore nie sú známe.

Cieľom dohody, ktorú zástupcovia Spojených štátov a Talibanu podpísali v sobotu v katarskej Dauhe, je ukončiť 18 rokov trvajúci konflikt v Afganistane.

Američania by mali na základe nej začať sťahovať svoje vojská z krajiny a v prípade, že Taliban dodrží svoje záväzky, mali by americkí vojaci Afganistan opustiť v priebehu štrnástich mesiacov.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump sa telefonicky zhováral s lídrom Talibanu mullom Abdulom Gháním Baradarom © SITA Všetky práva vyhradené.