Do programového vyhlásenia dostali svoje priority, koalícia kritizovala aj gesto poslancov Smeru-SD

Slovensko Správy

20.4.2020 (Webnoviny.sk) – Predstavitelia strán vládnej koalície sú spokojní, že sa im podarilo do programového vyhlásenia vlády (PVV) presadiť svoje priority. Vyplýva to z tlačových konferencií, ktoré mali hnutia Sme rodina, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a strana Za ľudí.

Pre predsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) išlo o výstavbu štátnych nájomných bytov, exekučnú amnestiu a zrušenie doplatkov na lieky pre dôchodcov a deti. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) označila za prioritu hĺbkovú reformu súdnictva.

Pre premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) ide najmä o boj proti korupcii a predvolebnú anketu jeho hnutia. To, že poslanci za stranu Smer-SD opustili rokovaciu sálu NR SR, označili lídri koalície za nevhodné.

„Podarilo sa nám tam dostať tie priority, ako sú štátne nájomné byty, exekučná amnestia a zrušenie doplatkov na lieky,“ povedal Kollár. Poslancov NR SR tiež vyzval, aby v časoch koronakrízy argumentovali len vecne.

Presadili protikorupčné opatrenia

„Chcem vyzvať poslancov, aby boli vecní, aby nevyťahovali osobné invektívy, keď dôjdu argumenty, ako tomu bolo v minulosti,“ zdôraznil. On sám chce dodržiavanie rokovacieho poriadku veľmi prísne kontrolovať.

To, že poslanci Smeru opustili rokovaciu sálu počas Matovičovho príhovoru, príliš komentovať nechcel. „Je to ich právo, no dávajú signál, ako sa správajú k veciam verejným,“ dodal.

Podľa Remišovej išlo o veľmi náročné rokovania, ale je rada, že sa stranám nakoniec podarilo dohodnúť. „Budeme konštruktívnym a racionálnym partnerom,“ okomentovala správanie strany v budúcnosti. Vicepremiérka je s PVV spokojná, no podľa nej sú aj také opatrenia, s ktorými je spokojná menej. Bližšie ich však komentovať nechcela.

„Všetky protikorupčné opatrenia sa nám podarilo presadiť. Preukazovanie pôvodu majetku, hmotná zodpovednosť politikov, hĺbková reforma justície,“ vysvetlila, že išlo o priority strany vo voľbách. To, že poslanci za Smer odišli, je podľa nej neúcta k slovenským občanom.

O podobe dokumentu rozhodli aj ľudia v ankete

Matovič si myslí, že programové vyhlásenie je pre Slovensko historickým dokumentom. Argumentoval tým, že o jeho podobe vo veľkom rozhodovali ľudia pred jeho vznikom.

„Preto sme sa rozhodli pre anketu rozhodni.to. Bolo to ťažké aj naši partneri to nazývali vydieraním. Ale 11 bodov s najväčšou podporou je súčasťou PVV,“ zdôraznil.

Jeho „srdcovkou“ je možnosť voľby zo zahraničia pre Slovákov. Podľa premiéra sú noviny, ktoré chce mesačne dodávať do každej domácnosti, cestou k tomu, aby boli ľudia informovaní.

Matovič sa vyjadril aj k tomu, ako poslanci strany Smer-SD opustili rokovaciu sálu. „Ja som sklamaný zo strany Smer a od začiatku nám hádžu polená pod nohy. To, čo včera Erik Tomáš predviedol v politickej diskusii, je tancovanie na hroboch. Snažia sa vrátiť k moci, ale my máme záväzok, že vydržíme,“ zdôraznil.

Dobrý kompromis podľa Sulíka

Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) tvrdí, že jeho strane sa podarilo dosiahnuť pri rokovaniach dobrý kompromis a PVV je jeho výsledkom.

„Dostali sme tam väčšinu našich nápadov a opatrení s cieľom spraviť život na Slovensku lepším. Nie je tam všetko, čo sme chceli my, ale je to kompromis,“ povedal Sulík. Potvrdil aj to, že koalícia začína s prípravou na návrh rovnej dane.

„Zaviazali sme sa masívne a rýchlo zlepšovať podnikateľské prostredie. Najmä v čase koronakrízy, ktorá ničí naše podnikateľské prostredie, je to dôležité. Verím, že opatrenia budú čo najskôr schválené,“ zdôraznil. To, že poslanci zo strany Smer-SD opustili rokovaciu sálu, označil za ich „klasické parlamentné opičky“.

Myslí si, že kritika vlády je ich prácou a on sám bude vítať každú jej konštruktívnu formu. Podľa neho vláda nebude potrebovať na naplnenie vládneho programu 25 miliárd eur, ako tvrdí Robert Fico (Smer-SD), pretože členovia koalície nepotrebujú provízie. Dúfa, že premiér Matovič v pondelok oznámi uvoľnenie opatrení. Navrhuje otvorenie všetkých predajní, ktoré nie sú v nákupných centrách.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), programové vyhlásenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Do programového vyhlásenia dostali svoje priority, koalícia kritizovala aj gesto poslancov Smeru-SD © SITA Všetky práva vyhradené.